STV Live
Srijeda, 24. travanj 2024.
10°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

SASTANAK ČELNIŠTVA ŽUPANIJE S MINISTROM ĆORIĆEM: U Osječko-baranjskoj županiji pet izvora geotermalne energije koji bi se u budućnosti mogli eksploatirati

Osječko-baranjska županija leži na brojnim neiskorištenim izvorima geotermalne energije, a koji bi u budućnosti trebali pogoniti proizvodnju električne energije, sustave grijanja, plasteničku poljoprivredu, ali i medicinski turizam, a time biti i zamašnjak gospodarstva.

O ovome je govora bila na sastanku čelništva županije i grada Osijeka s ministrom gospodarstva i održivog razvoja Tomislavom Ćorićem, a moglo se čuti i kako su riješena brojna pitanja i nedoumice vezane uz realizaciju projekta Regionalnog centra za gospodarenje otpadom.

Tijekom protekle tri godine na području Osječko-baranjske županije rađena je studija iskoristivosti izvora geotermalne energije, a koja je pokazala kako na pet lokacija postoji potencijal za njihovu eksploataciju. Za toplinarske svrhe mogu se iskoristiti lokacije u Donjem Miholjcu i Osijeku, dok su za proizvodnju električne energije prikladni izvori u Bockovcu, Marijancima, Gatu i Čamagajevcima.

"Ono što nas dodatno veseli je da je na razini jedinica lokalne samouprave, ovdje konkretno Osijeka i regionalne, dakle  Osječko-baranjske županije prepoznat potencijal koji je ne samo u Europi nego i u cijelom svijetu zapravo potencijal koji će se sve više iskorištavati u narednom razdoblju", kaže ministar gospodarstva i održivog razvoja RH Tomislav Ćorić.

Eksploataciju izvora geotermalne energije potiče i Europska unija kao najčišći izvor za proizvodnju električne energije. U godinama koje slijede stoga će se za razvijanje ovih potencijala moći koristiti i europske fondove.

"Vrlo brzo ćemo nastaviti komunikaciju dalje s ljudima iz ministarstva, i napraviti strategiju, viziju, kada se dovrši kompletno ispitivanje da li je geotermalni izvor namijenjen za toplinarstvo, za poljoprivredu, za plastenike, staklenike, da li za zdravstveni turizam ili nešto treće,to naravno ovisi o potencijalu pojedinog geotermalnog izvora i njegovoj temperaturi, krećemo u eksploataciju u onom smislu kako smo to i najavili", kaže župan osječko-baranjski Ivan Anušić.

Na sastanku je bilo govora i o gospodarenju otpadom. Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić istaknuo je dobru suradnju s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, a naveo je i kako je Osijek vodeći među velikim gradovima po održivom gospodarenju otpadom po načelima kružne ekonomije.

"Mi smo sada u projektu, a to je jedan od najvećih projekata sanacije odlagališta otpada u Sarvašu, vrijednosti 73 milijuna kuna, većinom financirano iz fondova Europske unije. Uspješno smo priveli kraju sanaciju odlagališta otpada u Nemetinu, vrijednost projekta 37 milijuna kuna, također veliki izvor sredstava iz fondova EU. Uskoro kreće i podjela spremnika, 31 000 spremnika, 16000 za biootpad i 15 000 za plastiku", kaže gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.

Čulo se danas i kako su otklonjene brojne nedoumice vezane uz projekt Regionalnog centra za gospodarenje otpadom, te kako napreduje prema planu. Ministar Ćorić istaknuo je kako očekuje da bi centar s probnim radom trebao početi u roku od četiri godine, a s punim do 2026.