STV Live
Četvrtak, 25. travanj 2024.
11°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

ERDUTSKI ''BIG BROTHER'': 12 kamera za borbu protiv ilegalnih odlagališta otpada

Kao i brojne druge ruralne općine na području Osječko-baranjske županije i općina Erdut muku muči s ilegalnim odlagalištima otpada. Toliko da su bili prisiljeni doskočiti ovom problemu postavljanjem velikog broja nadzornih kamera, no istovremeno radi se na podizanju svijesti mještana edukacijom, ali se i ulaže u odvojeno prikupljanje otpada.

12 kamera za borbu protiv ilegalnih odlagališta otpada
Ilegalno odlagalište otpada

Samo stotinjak metara od daljskog reciklažnog dvorišta veliko ilegalno odlagalište otpada. No, nije ono i jedino. U ovoj površinom velikoj, ali brojem stanovnika maloj općini nesavjesni pojedinci nažalost na brojnim mjestima u prirodu bacaju svoj otpad. Ružna je to navika koja je prisilila općinsku vlast na drastične mjere.

"Postavili smo 12 kamera na 11 lokacija upravo da bi mogli kontrolirati maskimalno ljude koji se ne pridržavaju i krše propise, bacaju otpad po polju, po nekakvim detektiranim lokacijama. Tu smo stavili te kamere i planiramo ih pratiti. Nažalost postajemo svi Big brother, ali to je evo jedino rješenje kako možemo vršiti kontrolu", kaže načelnik Općine Erdut Jugoslav Vesić.

No, nisu nadzorne kamere jedina metoda kojom se nastoji spriječiti ilegalno odlaganje otpada, ali i potaknuti građane na odvojeno prikupljanje. Ono je ovdje već u uznapredovaloj fazi, pa se uz miješani komunalni otpad prikuplja papir, zeleni otpad, te odnedavno i plastika. Općina je prije mjesec dana nabavila i milijun i 600 tisuća kuna vrijedan kamion za tu svrhu, već treći takav. U okviru istog projekta nastoji se i stanovnike od najmlađih dana educirati o važnost odvojenog prikupljanja otpada.

A u drugom projektu i ilegalno odlagalište otpada s početka naše priče bit će sanirano. No, složen je to i skup postupak, pa će malo i potrajati.

"Uz pomoć Fonda za zaštitu okoliša pred potpisivanjem smo ugovora za sanaciju divlje deponije u Dalju, koja bi po nama trebala trajati tri godine, odnosno kroz tri kalendarske godine da se rješava kroz faze. Vrijednost više od 2,5 milijuna kuna, znači da tu jednu najveću divlju deponiju, tako da ju nazovem, koju imamo na našem području, da ju saniramo i da završimo problematiku divljih deponija na području općine", kaže Vesić.

U općini ističu i kako će nastaviti raditi na povećanju svijesti o važnosti odvojenog prikupljanja otpada na kućnom pragu, ali i kako će biti oštri prema onima koji unatoč svemu nastave ilegalno odlagati otpad na području općine.