Dva velika projekta obilježila su 2021. godinu u Agenciji za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije. Iako se možda kratkoročno čine manje važnima od drugih kapitalnih projekata, u dužem periodu oni će pridonijeti zaštiti najvažnijih prirodnih bogatstava naše županije. Prvi je projekt prekogranične suradnje sa Srbijom Wetland restore - Obnova vlažnih područja u srednjem Podunavlju. Osim razvijanja sustava praćenja stanja vlažnih ekosustava radit će se i revitalizacija ovih staništa na šest pilot područja.
"Gdje su se radila istraživanja na tim barama i rukavcima i rezultati su prezentirani na završetku projekta, na završnoj konferenciji i javna ustanova je sudjelovala s 27 000 eura u tom projektu. Drugi projekt Riverside koji traje do 9. mjeseca iduće godine javna ustanova sudjeluje s 92 tisuće eura, projekt je isto tako više istraživački, nešto smo malo i opreme nabavili, ali uglavnom radi se o zaštićenim područjima na rijeci Dravi", rekao je ravnatelj Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Osječko-baranjske županije Davor Mikulić.
Naravno u ovoj godini provodili su se i brojni drugi projekti i aktivnosti – od nadzora i zaštite do edukacije. No, u 2022. godini u Agenciji imaju i ambicioznije planove, i to kroz nekoliko velikih projekata, a koji su gotovo svi uvezani u jedinstvenu turističko-ekološku priču. Prvi od njih je Vodeni tramvaj koji bi vodio do drugog – edukacijsko posjetiteljskog centra Lugarnica, a zatim sve do trećeg u Kopačkom ritu.
"To je priča koja se već dugo govori na ovim prostorima, a osmilili smo to tako da bi turisti koji dolaze u grad s kruzerima, da bi mogli biti transferirani preko pristaništa kod Lugarnice u Podravlju prema Kopačkom ritu i prema poučnoj stazi koja bi dalje vodila do sljedećeg projekta, a to je revitalizacija i obnova Čingi Lingija", kaže Mikulić.
Na tom dijelu Stare Drave bi se uredila poučna staza s atraktivnom replikom turskog mosta i centrom za promatranje i istraživanje ptica. Vrijednost svakog od ovih projekata je oko pola milijuna eura. Izrada projektne dokumentacije nominirana je u okviru prekogranične suradnje sa Srbijom, te se trenutačno čeka evaluacija projekta. Četvrti pak projekt revitalizacija je ornitološkog rezervata Podpanj.
"Problem seže od privatizacije ribnjaka u Donjem Miholjcu. Od tada je rezervat ostao bez vode, jer se on punio praktički kroz table iz ribnjaka, međutim mi sad želimo putem ustava i za vrijeme visokih vodostaja dovlačiti vodu putem stare Drave u ornitološki rezervat", kaže Mikulić.
Uz očuvanje biološke raznolikosti po kojoj je ovaj kraj poznat, projekt donosi i uspostavljanje još jedne ekološki održive prirodne turističke atrakcije. Na ovom prostoru od 85 hektara zabilježeno je, naime 106 vrsta ptica, a one su mamac za turiste sa sjevera Europe, iz zemalja u kojima je promatranje ptica posebno popularno.