STV Live
Ponedjeljak, 06. svibanj 2024.
21°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

U PLANU JE I REFERENDUM: Benčić: Tražit ću od inspektorata zabranu rada tvrtki Livit

Nakon što je Državni inspektorat utvrdio kako se s industrijskim muljem u Belišću u tvrtki Livit ne postupa na dozvoljen način te su izrečene i kazne, podršku rješavanju problema kojega je javnosti približila udruga Eko-Karašica, dala je predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode Sandra Benčić. Ona je u Valpovu kazala kako će od Državnog inspektorata tražiti privremenu zabranu rada tvrtke dok se nepravilnosti ne otklone.

Podršku su članovi udruge u ovome problemu već ranije, kažu, dobili i od župana Ivana Anušića i gradonačelnika Valpova Matka Šutala uz poruku kako niti jedan privatni interes ne može biti iznad onog javnog. Kroz mirne prosvjede potporu su dali i građani.

Jasno su poručili svima da ne žele trpjeti neugodne mirise. Nakon mirnih prosvjeda, imali smo sastanke s predstavnicima DS Smith i Livit. Tvrtka Livit nam je obećala kako će taj problem riješiti do listopada prošle godine, ali nisu to učinili. Nakon toga krenuli smo u daljnje žalbe i pritužbe, kaže Dinko Župan, udruga Eko-Karašica.

Prvo javno mjerenje kvalitete zraka u Belišću, što je gradu, kažu iz udruge, naredio državni inspektorat, bilo je u prosincu 2021. godine, a posljednje u ožujku 2023.

Mjerio se sumporovodik, merkaptani i amonijak, koji su specifični za takva mjesta, pogotovo na pročistaču otpadnih voda. Mjerenja su trajala po petnaest dana, osim prvog koje je trajalo devet dana, a ukupno je zabilježeno 133 prekoračenja. Granične vrijednosti koncentracije se smiju 24 puta premašiti u godinu dana. Mi imamo periodički 133 puta. Statistički imamo više prekoračenja nego Slavonski Brod, kaže Boris Nago iz Udruge Eko-Karašica.

Dio Belišća, kaže Nago, proglašen je područjem druge kategorije kvalitete zraka, o čemu je obavještena i Gradska uprava.

Dobili su vjerojatno već od inspektorata da moraju napraviti akcijski plan, i u roku od 18 mjeseci moraju popraviti to stanje, kaže Nago.

Vrlo slične situacije događaju se i u ostatku Hrvatske, kaže Sandra Benčić, predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode. Problem gospodarenje otpadom, a posebice zbrinjavanja i prerade industrijskog mulja pitanje je "broj 1".

Inspektorat je, kaže Benčić, utvrdio kako tvrtka Livit s muljem postupa na način koji je suprotan dozvoli za gospodarenje otpadom.

Nakon miješanja s pepelom taj otpad je i dalje otpad jer nisu dobili prekvalifikaciju da bi postao primjerice građevinski materijal, a ovdje se skladišti na način koji nije obuhvaćen njihovom dozvolom za gospodarenjem otpadom. Nakon miješanja s pepelom taj otpad je i dalje otpad jer nisu dobili prekvalifikaciju da bi postao primjerice građevinski materijal, a ovdje se skladišti na način koji nije obuhvaćen njihovom dozvolom za gospodarenjem otpadom, kaže predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode Sandra Benčić.

Drugi dio problema je, kaže, što tvrtke mogu nastaviti plaćati za njih vrlo niske kazne, bez nekog straha od toga da će inspektorat potegnuti za mjerom zabrane rada dok ne otklone problem.

Ja ću tražiti od inspektorata da sada primjeni te najteže mjere kako bi natjerali da se izađe iz toga stanja. To što ću tražiti ne znači da će biti tako. Ako inspektorat ne bi tako postupio, idući korak je stavljanje te teme pred cijeli odbor koji bi onda o tome raspravljao i zajednički donio preporuku prema inspektoratu, dodaje Benčić.

Iz udruge Eko-Karašica kazali su kako je u planu i referendum.