STV Live
Petak, 03. svibanj 2024.
14°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

ZDRAVA I RAZNOVRSNA HRANA POSTALA JE LUKSUZ: Besplatni ručak u restoranu – kreće inicijativa solidarnih obroka

Za sve veći broj građana, posebice onih starijih, zdrava i raznovrsna hrana postaje luksuz, a o odlascima u restorane mnogi mogu samo sanjati. Zbog toga je pokrenuta inicijativa solidarnih obroka, koja, među ostalim, ima za cilj omogućiti i besplatne ručkove u restoranima osobama u potrebi. Hrvatska je jedna od 6 europskih zemalja koja se uključila u projekt, a u Osijeku predstavljen je i prvi solidarni restoran.

Besplatni ručak u restoranu – kreće inicijativa solidarnih obroka
Besplatni ručak u restoranu – kreće inicijativa solidarnih obroka

Inkluzija počinje s hranom, poručuju inicijatori ideje solidarnih obroka. Cilj je svima onima, koji si ne mogu priuštiti kvalitetan obrok i odlazak u restoran, osigurati barem jednom mjesečno iskustvo takvog doživljaja.

Mi sve to ne bi mogli ostvariti prvenstveno bez Gradskog društva Crvenog križa, koji će nam sugerirati, recimo to tako, korisnike, osobe koje su u potrebi do određene imovinske granice, osobe starije životne dobi, koji će dolaziti, evo imamo ovdje jedan bon, to je bon za obrok solidarnosti, ali ono što je jako bitno da osobe kada dođu u restoran da se po ničemu neće razlikovati, niti da će se primijetiti da koriste besplatan obrok, kaže Tanja Popović Filipović, koordinatorica projekta „Zdravi obrok“ za Hrvatsku.

Nekako bismo voljeli da u priču uključimo za početak možda bračne parove ili prijatelja, prijateljicu, dvoje prijatelja, koji bi zajedno uz jedan kvalitetan nutritivno vrijedan obrok, koji im se na ovaj način pruža kao mogućnost, da to bude i jedan vid druženja i, možemo to tako reći, izlaska u onom smislu socijalnog uključivanja, kaže ravnateljica Crvenog križa Osijek Martina Hećimović.

Sve kreće od sljedećeg mjeseca u prvom osječkom restoranu, koji se uključio u ovaj europski projekt.

- Uključili smo se prije svega zbog empatije, a onda s druge strane zbog želje da napravimo nešto novo, nešto drugačije, i da zapravo sa stvarima koje su nama u restoranu male na neki način, s obzirom da se bavimo isključivo pripremanjem hrane, to je nama mala stvar, a za korisnike ove inicijative sigurno nešto veliko, jer ćemo im priuštiti da mogu doživjeti ugođaj restorana i da mogu objedovat u restoranu što si inače sami ne bi mogli priuštiti, kaže voditeljica restorana Doris Vukelja.

Za mjesec studeni izabrana su prva četiri sretnika, a svi troškovi plaćaju se iz projekta, koji sufinancira Europska komisija. Osim promicanja društvene uključenosti i zdrave prehrane, cilj je osvijestiti građane i o problemu siromaštva i prevelikog bacanja hrane.

Što se tiče bacanja hrane, to je problem koji će uvijek biti aktualan, o kojemu uvijek trebamo pričati, dodatno educirati i povećavati svijest o tome. U Hrvatskoj se na godišnjoj razini prema podacima Ministarstva gospodarstva po osobi baci 71 kilogram hrane, što je u stvari i dalje dosta i na tome trebamo raditi, tako da nadamo se da će i ova inicijativa na neki način potaknuti građane da o tome promisle i u svome kućanstvu, u kojemu se najviše hrane baci, smanjiti tu praksu, kaže Iva Dorić iz Centra za sigurnost hrane HAPIH.

Hrvatska je šesta zemlja Europske unije u kojoj je pokrenut ovaj projekt. Nositelj je organizacija SAFE, koja se na razini Europe zalaže za sigurnost hrane, a koordinator za Hrvatsku je Centar za edukaciju i informiranje potrošača.