STV Live
Petak, 20. prosinac 2024.
7°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

SVEČANA SJEDNICA: Demokratska zajednica Mađara Hrvatske proslavila 30. obljetnicu osnutka

Iz godine u godinu bore se za zaštitu prava svoga naroda te očuvanje tradicije i kulture, a ujedno njeguju odnose s domaćim stanovništvom. Od osnivanja do danas susreli su se s brojnim izazovima, no i pozitivnim promjenama prema kojima idu i dalje. Riječ je o Demokratskoj zajednici Mađara Hrvatske koja je svečanom sjednicom u Osijeku proslavila 30. obljetnicu svoga osnutka.

Demokratska zajednica Mađara Hrvatske proslavila 30. obljetnicu osnutka
Demokratska zajednica Mađara Hrvatske proslavila 30. obljetnicu osnutka

Da Hrvatska brine o svojim manjinama potvrđuju i 3 desetljeća rada i djelovanja Demokratske zajednice Mađara Hrvatske. Još 1993. osnovali su je mađarski znanstvenici i pedagozi nakon istupanja iz Saveza Mađara Hrvatske. Od tog trenutka, otvorili su put boljoj zaštiti mađarskih prava te promicanju temeljnih vrijednosti mađarske nacionalne manjine, a u svojoj misiji ustraju i dalje.

30 godina je zaista dovoljno dug period da Mađarska zajednica upozna sama sebe, ali i da nas drugi upoznaju i mi smo zaista jedna doista homogena zajednica postali, a s druge strane uspjeli smo u onom temeljnom naumu, a to je da svi članovi Demokratske zajednice Mađara Hrvatske imaju istovremeno priliku služiti svoj narod, i biti dobri i lojalni državljani Republike Hrvatske, kaže predsjednik Demokratske zajednica Mađara Hrvatske Robert Jankovics.

U tih 30 godina, dodaje, uspjeli su proći sve ono dobro, ali isto tako i loše. Bilo je tu i puno izazova među kojima se prije svega ističe Domovinski rat.

Zašto smo ovdje u HNK? Ako je bilo moguće da kazalište koje je 16. studenog 1991. do temelja izgorjelo zločinačkim bombardiranjem da danas izgleda ovako lijepo, da je to moguće i za Mađarsku zajednicu u Hrvatskoj. Drugi je bio pokušaj umjetne podjele Mađara u Hrvatskoj, no mi smo to u zadnjih pet godina uspjeli riješiti i dogovoriti unutar zajednice i na taj način smo uspjeli postati još bolji partner i Vladi Republike Hrvatske i Vladi Mađarske, kaže Jankovics.

Koliko su jaki odnosi između Mađara i Hrvata potvrđuje i činjenica da se ove godine obilježava i 50. obljetnica od kada je Grad Osijek s Pečuhom potpisao povelju prijateljstva.

To je bila prva povelja o prijateljstvu koju je Grad Osijek s nekim sklopio. No osim te formalne povelje rekao bih da se prijateljstvo najviše poznaje u nevolji, a to je bilo 1965. kada je u Mađarskoj bilo previranja i kada su njihovi građani došli k nama u Hvratsku, odnosno u Osijek no i za vrijeme Domovinskog rata naši ljudi su potražili sigurnost u Mađarskoj. To je oznaka uistinu pravoga prijateljstva, kaže predsjednik Gradskog vijeća Osijeka Tihomir Florijančić.

U Lijepoj našoj danas živi oko 10 tisuća Mađara, od čega ih je najviše na području Osječko-baranjske županije. U Gradu na Dravi od 1999. djeluje i Prosvjetno-kulturni centar Mađara što znatno pridonosi očuvanju kulture i tradicije ove nacionalne manjine.

Mi imamo tu dva stupa, to su prosvjeta i kultura. Zahvaljujući Vladi RH mi imamo odlične uvjete i samo je na nama kako ćemo iskoristiti te uvjete. Ako dođete ikad u Centar vidjet ćete koliko djece imamo, jako smo ponosni da smo tu u Hrvatskoj i ta dva temelja mi jako njegujemo i sve više djece, kaže Janosz Andocsi, ravnatelj Prosvjetno-kulturnog centra Mađara u Hrvatskoj.

Svi oni u Centru imaju priliku steći i obrazovanje na materinjem jeziku.

- U sklopu naše  ustanove imamo vrtić, osnovnu školu, srednju školu i zahvaljujući našoj Vladi sada imamo i Učenički dom. To znači ako svoje dijete upisujete s 3 godine, ono može učiti do mature na mađarskom jeziku po tzv. A modelu. Znači nastava se odvija na mađarskom jeziku, ali naravno po hrvatskom progrmu i naš cilj je da iz Osnovnih škola u Lugu, Zmajevcu, Korođu poslije osmog razreda upišu se u našu ustanovu, dodaje Andocsi.

Želja im je uz sve to usporiti asimilaciju što planiraju postići daljnjim razvojem kulture, obrazovanja, ali i gospodarstva kako bi se stvorili još bolji uvjeti za život Mađara na ovom području, čulo se na svečanoj sjednici.