STV Live
Nedjelja, 19. siječanj 2025.
-1°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Hrvatska

CIJENE OTIŠLE U NEBO: Dolazi li nam nakon skupog ljeta još i skuplja jesen?

Nakon ljeta kada su mnogi na godišnjim odmorima barem nakratko zaboravili na brige pred Hrvatima je jesen koja nam po svemu sudeći donosi nova, dodatna poskupljenja. Cijene hrane i osnovnih namirnica, ali i svega drugog već su otišle u nebo, a plaće ih niti približno ne prate, pa je prosječnoj obitelji u našoj zemlji sve teže preživjeti. Istovremeno, mjere kojima je Vlada pokušala zauzdati nepoštenu trgovačku praksu pokazale su se ispraznima.

Svakoga dana – novo poskupljenje. Posljednje u nizu još je jedan rast cijena goriva koji je najavljen za sutra, a sve više se govori i o ukidanju zamrznutih cijena struje za velike poduzetnike, što će se, već je jasno na kraju prelomiti preko leđa građana. No, njih najviše pogađaju poskupljenja osnovnih namirnica i potrepština, za koja, kažu nema opravdanja.

A da za poskupljenja nema opravdanja slažu se i u udrugama potrošača. Jedna od njih – biljski Centar za edukaciju i informiranje potrošača prije točno godinu dana uključio se u provedbu projekta Ministarstva gospodarstva „tajni kupac“ kojem je cilj bila zaštita potrošača u procesu uvođenja eura. Koliko je on bio uspješan najbolje se vidi po cijenama u trgovinama.

- Mi smo nekako bili spremni na povećanje cijena kod dvojnog uvođenja tog nekakvog petog rujna, međutim desilo se suprotno, najveća poskupljenja su krenula od ožujka ove godine, pa do sada, znači mi od tih 65 proizvoda svaki mjesec zabilježimo, predprošli mjesec je bilo 14 posto povećanje cijena, prošli mjesec osam povećanje cijena, znači nema mjeseca da kažemo, e sad nešto stoji, sad je nekakva ravna crta stalno se povećavaju cijene, kaže Tanja Popović Filipović, predsjednica Udruge Centar za edukaciju i informiranje potrošača.

I to najviše u trgovačkim centrima koji su bili obvezni pridržavati se etičkog kodeksa, no sada, naravno mogu reći kako nisu iskoristili priliku i povisili cijene prilikom uvođenja eura, već kako su poskupljenja opravdana i posljedica inflacije. Pred uvođenje eura kao jedan od najjačih alata za sprječavanje nepoštene trgovačke prakse u Ministarstvu su u prvi plan stavili takozvane crne liste trgovaca koji neopravdano poskupljuju proizvode. No, u udruzi za zaštitu potrošača kažu kako su se one, ali i bijele liste pokazale potpuno neučinkovitima.

- Neka naša globalna poruka je da potrošači utječu na tržište, ako se mi odlučimo da nećemo kupovati određeni proizvod, ili nećemo ići u određeni trgovački lanac, to je nešto što će mijenjati i to kreiranje cijema, međutim mi još do tog dijela nekako nismo došli, pogotovo nam se ljudi žale iz manjih zajednica, problem su manje zajednice gdje vi imate zaista jednog trgovca, i ako se radi o osobi koja je starije životne dobi ona je prisiljena kupovati kod tog trgovca, kaže Popović Filipović.

Dodala je i kako ih ljuti što su od prvog siječnja inspekcije bile stalno na terenu te se kažnjavalo povećanje cijena, no već prvog veljače sve je stalo. A upravo tada su krenula i najveća poskupljenja.

- Nekakav prosjek 20 do 30 posto po proizvodu ili usluzi, to je nekako, ali i to je previše, jer smo se stalno pozivali na inflaciju, znamo kolika je inflacija, inflacija je proteklih mjeseci usporavala, tako da mislim da nema uporišta. Međutim možemo shvatiti da to sve u lancu, kad jedan povuče, kad jedno poskupljenje, naravno da će onaj treći i četvrti morati, jer mu je povećao cijenu, ali mislim da se treba razmišljati o nekakvim sustavnim kontrolama, ili ograničenjima, jer bojim se da ovo nije kraj, ističe Popović Filipović.

Za tri dana Vlada bi trebala donijeti novi paket mjera za zaštitu od inflacije za koji tvrde da će pomoći najugroženijima i omogućiti građanima zadržavanje standarda. Može li on spriječiti divljanje cijena, pokazati će vrijeme, no ako je suditi po do sada viđenom, čeka nas duga jesen i još duža, i skuplja zima.