Komarci su i dalje top tema u Osijeku i Slavoniji, a na raniju inicijativu Domovinskog pokreta konačno je na red došla i posebna sjednica Gradskoga vijeća. Iz DP-a upozorili su kako se u Njemačkoj i drugim razvijenim europskim zemljama problem komaraca ne rješava adulticidnim tretmanima, dok su metode zaprašivanja iz zraka napuštene su još prije više od 20 godina.
- Ove godine imamo primjere pomora pčela i kukaca, što smo mogli vidjeti na televizijama, a stručnjaci koji su sudjelovali u tim emisijama s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti potvrđuju da su se pomori dogodili upravo zbog tretiranja komaraca. Adulticidno tretiranje iz zraka i sa zemlje dovodi do velikih posljedica za živi svijet, koji nas okružuje, a rješenja postoje, samo ih treba na vrijeme provoditi, kaže Antonio Sobol (Domovinski pokreta).
U pitanju je javno zdravstveni, gospodarski i turistički problem i u njegovo rješavanje mora se uključiti i Vlada Republike Hrvatske, poručuju iz Domovinskog pokreta.
- Ne samo vatrogasnim mjerama u lipnju, jer rješenja koja trenutačno koristimo, a što je vidljivo iz županijske strategije, su zastarjela, i očito ekološki neprihvatljiva te nedovoljno učinkovita, kaže Sobol.
Stoga je, smatraju u DP-u, potrebno napraviti akcijski plan do kraja ove godine za sljedeće dvije godine uz apliciranje na EU fondove i uz promjenu regulative na nacionalnoj razini.
A da problem treba dići na višu razinu smatra i sama struka, koja ističe dobru suradnju s gradom Osijekom.
- Kroz suradnju s njima mi smo shvatili da grad Osijek se ne može obraniti na području grada, odnosno da komarci koji se nalaze u gradu Osijeku zapravo nisu iz samog grada, nego potiču iz okolnih poplavnih područja, koja prelaze administrativne granice grada, i onda smo zapravo pristupili rješavanju tog problema na način da širimo kontrolu komaraca i izvan granica grada, znači na okolne općine, koje uključuju poplavne površine Dunava i Drave oko samog grada, kaže dr. sc. Goran Vignjević, Odjel za biologiju, Povjerenstvo za koordinaciju sustava kontrole komaraca u OBŽ.
Osijek je vrlo specifičan za obranu od komaraca i teško ga je uspoređivati s drugim sredinama, a više larvicidnih tretmana ograničava zaštićeno područje Kopačkog rita, tvrdi struka.
Iz gradske uprave, pak, poručuju kako su sve preporuke u ovoj godini odrađene na vrijeme i da je u borbu protiv komaraca do sada već utrošeno gotovo milijun eura.
- U ovoj godini, s obzirom na uvjete, dakle kad govorimo o godini u hidrološkom smislu, kada imamo veliku pojavnost komaraca, dakle nikad, barem ja ne pamtim, nije bila učinkovitija borba protiv komaraca, kaže dr. sc. Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika Osijeka.
Smatra to i sam gradonačelnik, podsjećajući na niz uvedenih novina, od ugovora sa susjednim općinama do ponovnog dizanja zrakoplova nakon 14 godina.
- Dobili smo jučer i odobrenje za tretiranje zoološkog rezervata, tako da uistinu smo učinili sve. Činit ćemo i dalje sve, svi imamo ovdje isti interes, svi koji živimo u ovome gradu, želimo se riješiti komaraca, kaže gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.
Iako je pozdravila sazivanje tematske sjednice na ovu temu gradska vlast nije prihvatila predloženi zaključak Domovinskog pokreta i oporbe za unapređenje sustava kontrole i suzbijanja komaraca na području Osijeka u sljedećem razdoblju.
- Vidjet ćemo što će donijeti sljedeća godina, hoće li vodostaji biti visoki, niski, komaraca manje ili više, i u konačnici hoće li se ovo uistinu početi tretirati kao javno zdravstveni problem na razini Vlade RH i hoće li onda iz istog bazena biti osigurana sredstva za tretiranje svih ugroženih područja na kojima građanke i građani imaju jako velikih problema s komarcima, kaže Jesenka Ricl (Domovinski pokret).
Inače, komarci su odavno i političko pitanje i čini se kako će to i nadalje ostati.