Pet godina dug je bio put do današnjeg dana kada je konačno i službeno završena prva faza projekta poboljšanja vodnokomunalne infrastrukture u Belom Manastiru. U okviru projekta izgrađeno je 17 i pol kilometara gravitacijskih kolektora, četiri kilometra tlačnih cjevovoda, te 12 crpnih stanica. Čak 820 belomanastirskih domaćinstava dobilo je tako mogućnost priključka na sustav odvodnje i uređaj za pročišćavanje otpadnih voda.
- Imali smo četiri komponente, to je komponenta Branjin Vrh, Komponenta Šećerana, komponenta Šumarina i komponenta Osječka-Popovačka ulica u Belom Manastiru. Tu su radovi u cijelosti gotovi, početkom godine je izdana potvrda o preuzimanju i u tijeku je praktički jamčevni rok. Sveukupno je izgrađeno negdje oko 22 kilometra cjevovoda s 12 crpnih stanica, kaže Dario Bilonić, Zavod za urbanizam i izgradnju Osijek.
Cjevovodi su dovedeni na jedan metar od svake kuće i zgrade, te je i priključak potpuno besplatan, a građani su već iskazali veliki interes za priključenje. U gradu kažu i kako su spremni čak i izaći u susret građanima slabijeg imovinskog stanja, te će im tvrtka Baranjski vodovod urediti i ostatak priključka do kuće na 12 mjesečnih rata.
- Danas takoreći svaki stanovnik grada Belog Manastira može se priključiti na javnu odvodnju, to je stvarno jedan civilizacijski doseg koji je ispred evo nekakih modernih i urbanih europskih zemalja i gradova i mislim da ćemo i nadogradnjom uređaja za pročišćavanje, to jest faze dva ove velike aglomeracije riješiti stvarno jedno dugoročno pitanje razvoja grada, rekao je gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob.
U toj, sljedećoj pak fazi projekta koja je započela krajem prošle godine biti će udvostručen kapacitet postojećeg uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Veliki korak naprijed za učinkovitost sustava odvodnje, ali i u ekološkom smislu bit će i izgradnja solarne sušionice mulja.
- Trenutačno je u fazi rekonstrukcija i proširenje toga uređaja, tako da ćemo na kraju ove godine praktički imati na 16 000 ekvivalent stanovnika i ono najbitnije, znači isto da ćemo zadovoljavati određene ekološke norme, a to je izgradnjom sušionice mulje, znači s trećim stupnjem solarnog sušenja, tako da više nećemo imati problema niti s nusproduktom koji iz svega toga nastaje, iz toga mulja, rekao je direktor Baranjskog vodovoda Krunoslav Rob.
Završetkom ove faze projekta omogućiti će se i priključenje sustava odvodnje iz okolnih općina na belomanastirski uređaj za pročišćavanje voda. Kroz sljedećih pet godina očekuje se i temeljita rekonstrukcija sustava vodoopskrbe u Belom Manastiru u suradnji s Hrvatskim vodama, a zahvaljujući čijim su ulaganjima proteklih godina već značajno smanjeni gubici vode.
Planira se i velika baranjska aglomeracija u kojoj bi sva naselja na ovom području bila uključena u jedinstveni sustav odvodnje, no na to će se još morati pričekati.