Želja za radom i stjecanjem što više znanja tijekom studija na Ekonomskom fakultetu Kristini Veseličić omogućila je brojne konakte, što je dovelo i do prvog radnog mjesta dok je još bila studentica treće godine. Sa samo 26 godina danas je uspješna poslovna žena, a svoj put te tajnu uspjeha otkrila je i studentima bivšeg fakulteta na edukaciji pod nazivom „Što nakon EFOS-a“.
- Meni je bila postavka kad sam krenula na fakultet da ću koliko god treba raditi, umirati tih pet godina fakulteta da mi bude bolje poslije, i tako je i bilo, zaista sam bila uključena u sve ovakve nekakve panele, konferencije, udruge i ja mislim da je to donijelo nekih puno poznanstava, iskustava iz prve ruke i da je to nešto što uz redovna predavanja je definitivno nužno, pogotovo za našu industriju, kaže bivša studentica Ekonomskog fakulteta u Osijeku Kristina Veseličić.
O svojoj karijeri studentima EFOS-a govorio je i Lovro Oberan. On je posao snova pronašao dva tjedna nakon što se prijavio na Zavod za zapošljavanje.
- Prije svega bih im poručio, odnosno savjetovao da steknu što više temeljnih znanja i vještina u teoretskom smislu, na samom fakultetu, a ovakve stvari, ovakvi paneli, radionice, gostovanja nekih onako značajnih ljudi iz realnog sektora mislim da su dobra polazišna točka da se još poboljšaju te vještine, kaže bivši student Ekonomskog fakulteta u Osijeku Lovro Oberan.
Koliko je važno sudjelovati u raznim dodatnim aktivnostima današnji studenti Ekonomskog fakulteta itekako su svjesni. A čini se i kako nisu pretjerano zabrinuti za svoju budućnost na tržištu rada.
- Nisam zabrinuta, imali smo puno gostujućih predavanja baš s našeg smjera kolega koji su završili, koji imaju svoje vlastite pothvate i ja isto jednog dana želim imati svoj vlastiti pothvat i također moje kolege, pa tako da mislim da nema potrebe da se brinemo, kaže studentica Ekonomskog fakulteta Osijek Staša Nešić.
- Nemam straha jer sam proaktivan dosta i radim studentske poslove, imamo puno opcija za stručne prakse, profesori to nama omogućavaju, tako da nema straha, samo se treba dobro pripremiti, kaže student Ekonomskog fakulteta Osijek Bruno Radovanović.
Na Ekonomskom fakultetu pak ističu kako njihovi studenti u pravilu nemaju problema s pronalaskom posla, a uz to je i situacija na tržištu rada danas puno bolja nego što je bila prije samo nekoliko godina.
- Mi smo radili prije nekoliko godina istraživanja kada još situacija nije bila ovako povoljna i podaci su pokazali zapravo da je tada 98 posto naših studenata već bilo zaposleno. I u pravilu pronađu svoj posao za manje od šest mjeseci. Danas naši dobri studenti koji su aktivni na fakultetu, koji sudjeluju u brojnim projektima i slično, oni nađu posao već za vrijeme trajanja fakulteta, prije nego što ga i završe, kaže docent na Ekonomskom fakultetu u Osijeku Dario Šebalj.
A snalaženje studenata na tržištu rada te njihov profesionalni put od trenutka kada završe studij jedan je od strateških prioriteta Ekonomskog fakulteta. Intenzivno se stoga radi na širenju studijskih programa, realizaciji znanstveno-stručnih suradnji s poslodavcima, te organizaciji praksi i raznih edukacija o profesionalnom razvoju.