STV Live
Petak, 19. travanj 2024.
11°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

PROJEKT DOKKICE: Junaci prirode za junake budućnosti

Papagaj Pero, medvjed Vlatko i Šumski tri su jedinstvena prijatelja, zaljubljenici u prirodu i društvene vrijednosti koji kroz razne avanture upakirane u zabavne i poučne video sadržaje djecu uče o vrijednostima živih bića, prirode i društva. Radi se o projektu osječke DOKKICA-e, a zgode i nezgode ovih „junaka prirode“ može se pratiti na istoimenom YouTube kanalu te društvenim mrežama.

Junaci prirode za junake budućnosti
Junaci prirode za junake budućnosti

 

„Junaci prirode“ je edukativno-zabavni YouTube serijal za djecu s temama održivog razvoja odnosno očuvanja prirode i zdravog načina života, a ispričan je uz pomoć tri zanimljiva lika papagaja Pere, medvjeda Vlatka i Šumskog.

- Međutim, uz edukativno-zabavni serijal, koji je nastao u suradnji s glumcima s Akademije za umjetnost i kulturu Osijek, to su Nikola Radoš, Nina Vidan i Filip Sever, ponudit ćemo školama dodatan didaktički materijal koji može pomoći u nastavi odnosno u radu na temu održivog razvoja, kaže Ines Novak, voditeljica projekta „Junaci prirode“ DOKKICA.

Didaktički materijal „Dramčica“, bit će podijeljen učenicima škola koje sudjeluju u projektu, a zamišljen je kao pomoć za obrađivanje sadržaja na kreativan i interaktivan način.

- Radi se o jednoj simpatičnoj, didaktičkoj eko-vrećici u kojoj se nalaze tri drvene kockice s naša tri prekrasna lika iz serijala „Junaci prirode“ i slikovne kartice na kojima su ključni pojmovi također iz serijala koji će učenici pratiti s kreativnim, dramskim zadačićima, kaže učiteljica i dramska pedagoginja Ana Škaro.

- Govorimo o pristupu koji može pomoći upravo i roditeljima, ali i učiteljima u postizanju tih nekih odgojnih ili obrazovnih ciljeva, dodaje Novak.

Inače, projekt „Junaci prirode“ odobren je u okviru natječaja Ministarstva znanosti i obrazovanja koje ga je podržalo sa 120 tisuća kuna, a financijsku pomoć pružio je i Grad Osijek s 5 tisuća kuna.

Partner na projektu je Osnovna škola August Šenoa iz Osijeka.

- OŠ August Šenoa je jedna od samo četiri osječke škole koje imaju status eko-škola što je zapravo potvrda našeg uspješnog provođenja obrazovanja za održivi razvoj i okoliš. Međutim mi smo škola koja uvijek želi više i uvijek traži nove načine za podizanje kvalitete našeg obrazovanja. A krajnji rezultat će biti podrška koju će osnovna škola dobiti za provođenje tog kurikuluma međupredmetne teme održivog razvoja kroz medijski sadržaje i prateće didaktičke materijale koji će biti proizvedeni u sklopu ovog projekta, kaže ravnatelj OŠ August Šenoa Osijek Vedran Čerina.

Osim toga Šenoine školarce u svibnju očekuju i ekoradionice s Perom, Vlatkom i Šumskim te izrada ekoskulpture u dvorištu DOKKICA-e. U projekt se za sada uključilo preko 30 škola s oko 800 učenika s područja Republike Hrvatske, a Šumski, jedan od „Junaka prirode“ poziva i ostale zainteresirane da im se pridruže u avanturi očuvanja prirode.

Priroda je svuda oko nas i svi smo mi zapravo došli iz prirode i ako ne volimo prirodu ne volimo ni sebe. Znate? A mi smo to htjeli sa svima vama podijeliti i želimo da svi vi postanete zajedno s nama junaci prirode koji će prirodu čuvati i promicati i brinuti se o njoj. Ovim putem želim pozdraviti moje prijatelje Vlatka, koji još uvijek spava i Peru koji putuje negdje svijetom. Gdje god da si, Pero, pozdrav! E, da i nas možete gledati na YouTube-u i prvo što ćete vidjeti je kako smo...dobro, neću vam sada sve otkriti, ali možete vidjeti kako postati pravi – vrtonauti, kaže Šumski, knez od Zelenog gaja.