STV Live
Subota, 16. studeni 2024.
0°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

KONFERENCIJA U OSIJEKU: Kibernetička sigurnost sve važnija, pogotovo kada su u pitanju djeca i mladi

Ubrzani razvoj tehnologije i digitalizacija za sobom vežu i brojne probleme, pogotovo kada je u pitanju zaštita i sigurnost podataka. Globalne kibernetičke prijetnje i napadi u stalnom su porastu te sve više utječu na svakodnevni i poslovni svijet, ali i one najmlađe. Kako tome stati na kraj čulo se na Konferenciji o kibernetičkoj sigurnosti u Osijeku.

Kibernetička sigurnost sve važnija, pogotovo kada su u pitanju djeca i mladi
Kibernetička sigurnost sve važnija, pogotovo kada su u pitanju djeca i mladi

Različiti maliciozni programi, računalne prijevare, zloporabe osobnih i financijskih podataka samo su neki od problema koje je za sobom donio digitalni svijet, a koji su u fokusu šestog izdanja dvodnevne Konferencije o kibernetičkoj sigurnosti održanoj u Osijeku. Konferenciju organizira Hrvatski institut za kibernetičku sigurnost u suradnji s partnerima, a glavna tema ovogodišnjeg izdanja je „Sigurnost u oblaku“.

Digitalna transformacija i trendovi u našoj industriji streme tome da se što više aplikacija i podataka seli u oblak. Međutim, mnogi događaji uključujući i ovu geopolitičku krizu ukazuju da je to u jednu ruku i vrlo opasno i zbog toga trebamo biti sigurni što radimo, kaže Boris Bajtl iz Organizacijskog odbora konferencije.

Kako bi se to omogućilo, konferencija je okupila brojne stručnjake iz područja tehnologije koji će pridonijeti podizanju svijesti o tome kako se najbolje zaštititi i nositi s izazovima koje takve promjene donose. A poseban naglasak stavljen je i na mlade kao najranjiviju društvenu skupinu.

Samo u razliku na prošlu godinu jedan od najtežih oblika kaznenog djela, seksualno iskorištavanje djece za pornografiju je naraslo samo za 60% tako da je u Hrvatskoj za 2021. zabilježeno 336 slučajeva što je zaista veliko povećanje. Prema tome govorimo o najtežim oblicima kaznenog djela na štetu djece, a gdje su sve ostale, manje štetne posljedice kao što su elektroničko vršnjačko nasilje, kao što su prevare i sve ostale situacije, kaže Tomislav Ramljak iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Najvažnije je stoga apelirati na roditelje i stručnjake koji rade s djecom kako bi se osigurala rana prevencija, zaključio je.

Na konferenciji su održane i edukativne radionice te predavanja o hakerskim napadima, online uznemiravanju i mentalnom zdravlju mladih namijenjena socijalnim i prosvjetnim radnicima.