Na poziv đakovačko-osječkog nadbiskupa mons. Đure Hranića na Katoličko-bogoslovnom fakultetu u Đakovu održan je tradicionalni susret političara, znanstvenika, poduzetnika i brojnih drugih osoba iz društvenog i javnog života Slavonije i Baranje i zapadnog Srijema. Prvi je ovo susret nakon razdoblja pandemije u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, pokrenut prije 20 godina.
Postavilo se tu, među ostalim možda i najvažnije pitanje - kako riješiti demografski problem Slavonije i zaustaviti iseljavanje ljudi, ali i učinkovitost HDZ-ov projekta „Slavonija.“
- Nažalost ovi projekti koji su se radili proteklih godina su ogadili taj projekt jer zbog korupcije, kriminala i dogovorenih natječaja su napravili da je više od 10 posto političara napustilo Slavoniju i otišlo u Irsku, Njemačku i druge uređenije zemlje. To je najveći promašaj ove politike. Nisu uredili zemlju, nisu mladi dobili priliku da se na natječaj kad se javi prima po sposobnosti, a ne podobnosti i članskoj iskaznici stranke. Ako ste član HDZ-a dobit ćete posao pa makar da ste ne znam koliko nesposobni, a ako ste mlada osoba i nemate stranačku iskaznicu možete jedino uzeti koferčić u svoju ruku i na prvi autobus i otići negdje drugdje potražiti svoju sreću van granica Hrvatske, kaže vukovarski branitelj, saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinarić.
Dodao je i kako je više ljudi otjerala i više štete napravila politika HDZ-a i SDP-a nego četnici u ratu od 1991. do 1998.godine.. Zato danas ovdje, ističe Mlinarić gledamo demografsku pustoš.
A demografsko pitanje jedno je od najvažnijih pitanja u Hrvatskoj i za nadbiskupa Hranića.
- Mislim da mora doći do konsenzusa svih političkih stranaka na duže vrijeme tako da kada dođe do promjene vlasti je da ono do čega smo došli konsenzusom se više ne dovodi u pitanje. To treba uključivati višestruke slojeve društvenog života od stanogradnje do socijalnih mjera do podrške obiteljima s više djece. Tu je i pitanje stanova pa sve do jedne razborite mudre migracijske politike, kaže mons. Đuro Hranić, nadbiskup đakovačko-osječki.
Za ublažavanje demografskog sloma trebat će nam više godina sustavnog rada, ističe nadbiskup.
- Svjesni ste da smo mi prije nekoliko dana izašli s nizom poticaja za razvoj poljoprivrede je i poticaj za mlade poljoprivrednike. Što se tiče same demografije i ostanka mladih i pronalaska posla intenzivno radimo na pronalasku posla i pronalasku onih koji će doći i pokrenuti gospodarstvo Osječko-baranjske županije, kaže zamjenik župana osječko-baranjskog Mato Lukić.
Jedan od takvih poticaja u gradovima i općinama Osječko-baranjske županije je sufinanciranje kamatnih stopa za stambene kredite mladih.
- To su prvestveno projekti koje je pokrenula OBŽ i to je projekt stambenog zbrinjavanja stanovništva jer oni generiraju buduće gospodarske poticaje. Ako imamo ostanak mladih obitelji imamo i pune vrtiće, imamo razno-razne pogone koji imaju radnu snagu i to je po meni najbitnije, kaže Tomislav Rob, gradonačelnik Belog Manastira.
Obrazovani i mladi stručnjaci budućnost su svake zemlje, pa tako i Hrvatske.
- Naš proizvod je budući akademski građanin. Upravo ti mladi ljudi, na njima leži budućnost cijelog istoka Hrvatske i misijska je uloga Sveučilišta da ih zadržimo tu otvaranjem novih fakulteta, unazad tri godine tri smo nova fakulteta otvorili, nove deficitarne studije kojih nema na tržištu rada, kaže rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Vlado Guberac.
Svi su okupljeni dali svoje viđenje trenutačne situacije u Slavoniji i kako raditi na njezinom razvoju, gospodarskom oporavku i općem boljitku stanovništva.