STV Live
Nedjelja, 19. siječanj 2025.
-2°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

POKLADNI VIKEND U BARANJI: Mnoštvo običaja prikazano u baranjskom Etnološkom centru

Baranja u sebi krije pravo bogatstvo pokladnih običaja. Lipe i Strašne Buše, Bušice, pa sve do mađarskih i srpskih običaja mogli su vidjeti posjetitelji Etnološkog centra baranjske baštine u Belom Manastiru. Cilj je bio prikazati sve pokladne običaje te pozvati ljude na pokladna događanja ovoga vikenda diljem Baranje.

Mnoštvo običaja prikazano u baranjskom Etnološkom centru
Baranja u sebi krije pravo bogatstvo pokladnih običaja

Prijeteća lica strašnih buša u Baranji će, prema legendi, otjerati zimu, iako već godinama prave zime niti nema. No, do običaja se mora držati, a u Baranji ih ima na pretek.

- Tu su buše iz Podunavskog i Podravskog dijela Baranje. Tu su i pijetlovi po prvi puta iz Vardarca, jedino mjesto gdje imamo običaj izbijanja pijetla kojeg također ovdje u Etnološkom centru prikazujemo. Po prvi put imamo ovdje i Srbe, očuvanje kulture baranjskih Srba koje prikazuje Pokladni ansambl Baranja. Svi dišemo kao jedno, kaže Jasmina Doboš, Etnološki centar baranjske baštine.

Izrada ovakvih maski nije jednostavna.

- To je proces dugotrajan, ali jako lijepo izgleda to s rogovima. To je tradicija koju trebamo očuvati, kaže Doboš.

A nju revno čuvaju učenici Osnovne škole Draž.

- To su uglavnom nošnje koje su još njihove bake i prabake šile, a inače se maske za strašne buše više ne prave već kupuju gotove. Oni se vole oblačiti, pjesmu i ples i prerušavanje. Djeca su od 5. do 8. razreda, inače sudjelujemo na bušama po selima, a ovdje predstavljamo lipe i strašne buše, kaže v.d. ravnateljice OŠ Draž Kristina Prakatur-Golubov.

Pokladni ansambl Baranja prikazao je tradicionalno svadbeno slavlje kod baranjskih Srba.

 

Najživopisniji je ipak od svih, mađarski običaj izbijanja pijetla. 

- Prema legendi, cura koja udari pijetla udat će se te godine. Zavezanih očiju cure pokušavaju štapom od 4-5 metara pogoditi umjetnog pijetla. Do kraja 70-ih to je bio živi pijetao kojega su zavezali za kolac ili ukopali u zemlju pa su ga tako pokušali udariti, kaže Zsolt Mikeli, predsjednik KUD-a Vardarac.

Unazad par godina, kaže Mikeli, organizira se i dječji "Kakasütés", a sve te običaje možete vidjeti od vikenda do idućeg utorka diljem Baranje.