STV Live
Srijeda, 22. siječanj 2025.
-0°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

DOKKICA OBOGAĆENA NOVIM TERAPIJSKIM PROSTOROM: Multisenzorno iskustvo za djecu s poteškoćama u razvoju

Dječji kreativni centar Dokkica obogaćen je novim terapijskim prostorom. Riječ je o senzornoj sobi koja je namijenjena radu s djecom s poteškoćama u razvoju. Soba je rezultat projekta Razvoj inovativnih socijalnih usluga – Integrativni centar za savjetovanje i podršku u sklopu kojega je najavljena i međunarodna znanstveno-stručna konferencija.

Multisenzorno iskustvo za djecu s poteškoćama u razvoju
Multisenzorno iskustvo za djecu s poteškoćama u razvoju

Djeca s poteškoćama u razvoju trebaju posebnu skrb što su prepoznali i u osječkoj Dokkici.  Novootvorena senzorna soba prenamijenjiv je prostor koji će se prilagođavati potrebama djeteta, a terapiju već koristi više od 20 obitelji.

Lijepo nam je ovdje raditi.Imamo napokon uvjete da provedemo ono što im je potrebno i da radimo one terapijske metode koje su im zaista potrebne i koje omogućuju da imaju jedno sigurno okruženje gdje oni zaista se mogu izraziti, pasti i ustati se bez da strijepimo kakva je okolina, na što će naići i je li sve osigurano dovoljno. Ovdje smo zaista sve opremili da oni budu u potpunosti slobodni i da im možemo pružiti bilo koju metodu koja im je potrebna, kaže Doroteja Blagus, članica stručnog tima projekta, Dokkica.

Iz centra su istaknuli kako je soba pogodna za intervencije od najranije dobi, a uz senzornu integraciju koristit će se i Floortime terapija.

Floortime terapija je terapija koja zapravo slijedi interese djeteta. To je terapija koja je specifična po tome što koristi emocije u iskorištavanju djetetovog potencijala što znači da slijedimo djetetov interes, širimo njegovu igru i na taj način potičemo razvoj, kaže Floortime terepautkinja Marija Matulin - Jelić.

Soba je otvorena u sklopu projekta Razvoj inovativnih socijalnih usluga – Integrativni centar za savjetovanje i podršku, a najavljena je i međunarodna konferencija Inovativne metode i pristup u radu s djecom s teškoćama u razvoju.

Konferencija se održava, kako ste rekli, sad sredinom 6. mjeseca gdje smo okupili stručnjake iz različitih zemalja s ciljem umrežavanja i izmjene iskustva. Imat ćemo pet plenarnih predavača koji će nam pričati o svome iskustvu, dosadašnjim metodama koje su koristili u radu. Konferencija se organizira u partnerstvu sa specijaliziranom školom Abbot's Lea School iz Liverpoola i sa Filozofskim fakultetom iz Osijeka, kaže Blagus.

Lokalna zajednica događaj će moći pratiti uživo u maloj svečanoj dvorani na Filozofskom fakultetu dok će za ostale biti osigurana mogućnost online praćenja putem Zoom platforme.