Zategnuto stanje u Radikovcima. 23. put za redom natjecalo se u gađanju praćkom, bacanju gumene čizme i drevnoj disciplini karike na marike. Najviše natjecatelja na Praćkijadi, očekivano, privuklo je gađanje praćkom, a okušali su se kako mladi, tako i iskusni stari. Među njima bio je i Milan Metić koji je na ranijim natjecanjima osvajao brojne medalje.
- Nema tu neke posebne tehnike, mora se nanišanit i pucat i gotovo. Rašlje držiš desnom rukom, a kožu lijevom rukom, i izravnaš gume prema meti i onda opališ i to bi trebalo biti to, kaže nam Milan Miletić iz Kutjeva.
Popularno je i ove godine bilo natjecanje u bacanju čizme. Radi se o nacionalnom sportu skandinavskih zemalja gdje se i danas najviše igra, a svoje poklonike ima i u Radikovcima.
- Pravila su da se čizma uhvati za gornji dio, za saru, i iz polukružnog okretaja ili kako već čovjek želi baciti, kako se osjeća najbolje da će baciti i najdalje pokušavaju izbaciti, kaže Mario Šiklošić iz Radikovaca.
Posebna atrakcija ovogodišnje Praćkijade bila je i divovska praćka visoka dva i pol metra za koju Radikovčani tvrde da je najveća u Hrvatskoj. I iz nje se moglo gađati udaljene žarulje.
- Deblo je od divljeg oraha, visine dva i pol metra, i ona je bila godinu dana na sušenju i poslije toga sam ju izrađivao, kaže Zdravko Lukačević iz Donjeg Miholjca.
Ni ovogodišnja manifestacija nije mogla proći bez izbora najljepše praćke. Gledalo se na materijale od kojih je izrađena, ukrase, ali i koliko je praktična u svojoj namjeni.
- Praćku može donijeti svatko tko se želi natjecati na izboru za najljepšu praćku. Praćka mora biti ručne izrade, znači ne može biti kupovna, gledamo da to uistinu bude ona prava starinska praćka, drvene rašlje, prave one gume, da ne bude plastična, kaže Ivan Semeš, tajnik Udruge Praćkijada.
A Praćkijada je, kažu oni koji su organizirali prvu, nastala iz zezancije. Kao mali svi su imali praćku, i gotovo svakoga dana pala je neka oklada tko je s njom precizniji.
- Pazite, svako dijete je imalo praćku, pa i sam osobno u džepu, oko vrata kad sam bio mali. Gađalo se sve i svašta i to je bilo zanimljivo, ne samo zbog ove tradicije, nego to je bilo u Slavoniji neka kao obaveza djece, kaže predsjednik Udruge Praćkijada Darko Šiklušić.
No, odavno je Praćkijada prerasla svoje skromne početke, te je sada poznata turistička atrakcija i brend ovoga kraja.
- Ovakva događanja zapravo su vrlo bitna, ne samo za Miholjštinu i za ovaj kraj, općenito za očuvanje jednog naroda. Jer, sjetit ću se riječi jednog svog starog prijatelja kada mi je rekao, može umrijet i selo i ljudi, ali ne dao bog da nam umru običaji, evo to je to, ovo su znači stari narodni običaji, i stvarno ovo treba njegovati jer je to bogatstvo jednog naroda i to moramo čuvati, kaže gradonačelnik Donjeg Miholjca Goran Aladić.
U okviru Praćkijade održana je i izložba fotografija iz povijesti mjesta Radikovaca. Nastupala su kulturno umjetnička društva „Sveta Ana“ iz Radikovaca te Darda, a u večernjim satima uslijedio je i koncert Glazbenog sastava „Zlatne strune“.