STV Live
Subota, 12. listopad 2024.
11°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

LEPET OPORAVLJENIH KRILA: Nakon oporavka u osječkom Zoo vrtu ženka škanjca vraćena u Kopački rit

Još jedna štićenica Oporavilišta za strogo zaštićene divlje životinje osječkog Zoološkog vrta uspješno je vraćena u prirodu. Velika ženka škanjca nakon oporavka u Zoo vrtu ponovno je u Kopačkom ritu, a njen let popratila je i naša ekipa.

Nakon oporavka u osječkom Zoo vrtu ženka škanjca vraćena u Kopački rit
Nakon oporavka u osječkom Zoo vrtu ženka škanjca vraćena u Kopački rit

Uz lepet oporavljenih krila ženka škanjca mišara uspješno se vratila u svoj prirodni okoliš u Kopačkom ritu. Pronašli su ju u redovnom obilasku rendžeri parka prirode par dana prije nove godine, ozlijeđenu i dezorijentiranu.

- Interveniralo se na način da smo, već tradicionalno dobru suradnju s osječkim Zoološkim vrtom i centrom za oporavak ptica, stupili u kontakt i ptica je odvezena na oporavak, kaže ravnatelj PP Kopački rit Tomislav Bogdanović.

- Ono što je bilo dobro, nije imala ništa slomljeno, što je jako bitno za ptice grabljivice. U tom periodu su, ako se sjećate, padale ledene kiše, pa je bila magla, i pretpostavka je da se negdje vjerojatno zaplela u neku granu, jer baš kao da je imala udarac u glavu, srećom ne preveliki, rekla je zoologinja u Zoološkom vrtu Osijek Tatjana Šalika - Todorović.

Velika grabljivica, čak dvostruko veća od prosječne ženke škanjca isprva je odbijala i hranu, pa su joj djelatnici Oporavilišta na intenzivnoj njezi davali grijanu glukozu te vitamine i minerale, kao i sredstva za smirenje. Ubrzo je ipak došla sebi, te se sama počela hraniti.

- Treći dan je pokazala znakove da sama želi držati hranu, štakora u kanđama, pa smo joj ostavili. Četvrti dan je polako sama počela kidati, peti dan je već postala jako živahna, tad smo ju prstenovali i prebacili u veliku volijeru, otvorenu, da možemo vidjeti koliko je sposobna za let. Narednih desetak dana je bila u otvorenoj volijeri, svaki dan je uredno pojela svog štakora, tako da smo se odlučili da pticu čim prije vratimo u prirodu, što je danas i učinjeno, kaže Šalika - Todorović.

U Oporavilištu osječkog Zoo vrta koje djeluje od 2017. godišnje završi u prosjeku čak osamdesetak životinja, velikim dijelom divljih zaštićenih ptica.

- Na godišnjoj razini od 60 do 80 ptica, s tim što smo mi, ne dolaze sve ptice kod nas, jer smo mi registrirani za ptice grabljivice prvenstveno, i za male sisavce. Od malih sisavaca nismo imali, najveći je broj upravo ptica grabljivica, u gradovima to su sove i vjetruškice, naši najmanji sokoli, i u ovom zimskom periodu upravo dolaze škanjci, kaže Šalika - Todorović.

A ove godine kapaciteti Oporavilišta bit će značajno povećani zahvaljujući 6,5 milijuna kuna vrijednom projektu koji provodi osječko komunalno poduzeće Unikom. Uključuje izgradnju karantene s prostorima za izolaciju i smještaj životinja, te veterinarske ambulante, a predviđena je i izgradnja volijera za izletavanje ptica. Postojeći objekt će se dograditi, te proširiti s pet nastambi, bit će tu i nadstrešnica za opremu, te hladnjača za hranu.