STV Live
Subota, 20. travanj 2024.
3°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

GRAĐANI PROZORE NE OTVARAJU, RUBLJE NE SUŠE NA OTVORENOM: Neugodan miris i dalje se širi Valpovom i Belišćem

Dio građana Belišća i Valpova svoje prozore ne otvara, a rublje ne suši na otvorenom, iako imaju velika dvorišta. Razlog je smrad koji se širi s odlagališta otpada, a kojemu je najveći uzrok industrijski mulj koji se prerađuje u novoj tvornici. Prošle su godine prosvjedovali, a u tvrtki su taj problem tada obećali riješiti. Smrada, tvrde iz udruge Eko-Karašica i po elaboratu tvrtke ne smije biti, no oni koji žive u blizini, svjesni su kako je to samo slovo na papiru. 

Neugodan miris i dalje se širi Valpovom i Belišćem
Neugodan miris i dalje se širi Valpovom i Belišćem

Zlata Sopek živi na Starovalpovačkom putu koji povezuje Valpovo i Belišće.

Ovdje nema puno kuća, ali oni koji žive ovdje, gotovo svakodnevno se moraju nositi sa smradom koji nastaje preradom i industrijskog mulja.

Grozno, ne možeš vrata otvoriti ni prozore, niti veš sušiti. Ništa ne možeš vani. Nema šanse. Mi smo bili super zemlja, krasna, bogato sve. Kome sad ponuditi recimo kuću ako želimo prodati? Da nudiš za 10 tisuća eura, nitko neće kupiti. Svugdje raste cijena nekretnina, samo tu pada? Kod nas pada, užas. Kad je to smrad. Da ste jučer bili tu, ne bi mogli stajati toliko dugo tu, priča Zlata Sopek, Starovalpovački put.

Jedan od prvih susjeda ove tvornice za preradu mulja, Marin Vuksanić, koji ovdje ima kuću, sve češće rađe dane u mirovini provodi u stanu u Belišću.

Krajnje je vrijeme da se dignemo i kažemo dosta. Prvo, ovo što vidite, to je preko noći nastalo. Ne znam tko je dao dozvolu. Rekli su da će spalit smetlište i da će nas spasiti. Ja bih predložio vlasnicima da oni spašavaju sebe i da ovo voze u svoje dvorište, a ne nama, kaže Marin Vuksanić.

Ako netko kaže od rukovoditelja Grada Belišća da to ne smrdi, taj ne govori istinu. Zbilja smrdi. Hvala vam, a ja ću se nadam se, i dalje vozati ovdje, jer to mi je rekreacija, kaće Ivica Babić.

Građani Belišća i Valpova prošle su godine organizirali prosvjedne šetnje kojima su htjeli ukazati na problem kakvoće zraka zbog odlagališta, ali i na problem smrada koji nastaje isključivo zbog tvornice za preradu mulja.

Nakon naših prosvjeda, uspjeli smo se izboriti da se taj mulj više ne odlaže na odlagalište otpada. Napravljen je pokraj pogona Livitovog bazen u koji su privremeno počeli skladištiti mulj. S predstavnicima tvrtke smo na sastanku ih upoznali s tim problemom, kaže Dinko Županpredsjednik ekološke udruge Eko-Karašica.

Iz tvrtke su im tada, kaže Župan, rekli da će problem riješiti do kraja listopada prošle godine.

Međutim, sad kako je došlo zatopljenje u 12. mjesecu i početkom siječnja, navečer ponovno dolazi do neizdrživog smrada. Isparava mulj koji se očito neadekvatno prerađuje. A, ovaj bazen više nije bazen nego brdo. Privremeno skladištenje mulja postaje trajno. Čini se kako oni rade svoju malu privatnu deponiju. Smatramo da krše vlastiti javno dostupni elaborat. Među ostalim, obvezali su se da neće biti neugodnih mirisa, kaže Župan. 

 S ovim problemom upoznali su i pučku pravobraniteljicu, saborski Odbor za okoliš, a sada će se obratiti i glavnom državnom inspektoru, jer smatraju kako Državni inspektorat u Osijeku nije reagirao na primjeren način. Upit o očitovanju smo poslali tvrtki Livit i objavit ćemo ga čim dobijemo odgovor.

 

Međutim, kada je u pitanju otpad, problem Valpovčanima i Belišćanima koji stanuju ovdje nije samo smrad koji se širi zbog mulja. Okoliš im zagađuju i oni koji ovdje ilegalno dolaze bacati smeće. U posljednje vrijeme, oni koji stvaraju ovaj problem postali su sve hrabriji.

Nikad se nije događalo na Starovalpovačkom putu da vidimo ovolike količine smeća. Mi kad čistimo divlje deponije, to uvijek bude u zabačenijim dijelovima, nikada na glavnoj cesti. Ovo je novost, i mislimo da to ovako ne može dalje. To je strašno gledati, dodaje Župan.

Koji god da je razlog rasta divljih deponija, ovo je, drže, nedopustivo, i stoga bi kontrole bi morale biti pojačane.

Od inspektorata do komunalnih redara, ovakve stvari bi trebalo regulirati i počinitelje kažnjavati. Meni je neshvatljivo, da pored svih reciklažnih dvorišta i drugih načina odlaganja otpada, ljudi još uvijek napune prikolicu i istovare ovoliku količinu. Ne samo tu, bacaju i u Karašicu, i šumu. Nema mjesta gdje nismo pronašli otpad. Od biološkog otpada pa do ovakvih stvari, što je strašno, kaže Župan.

Eko-Karašica sa svojim volonterima svake godine organizira akcije skupljanja smeća, a unazad desetak godina prikupili su čak stotinjak tona.