STV Live
Nedjelja, 19. svibanj 2024.
15°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

RAST CIJENA VIŠE SE NE MOŽE PRATITI: Obrtnici istoka Hrvatske sa strepnjom očekuju jesen

Obrtnici istoka Hrvatske tek su većim dijelom uspjeli preživjeti još jednu u nizu kriza, ovoga puta uzrokovanu pandemijom korona virusa, kada je na vrata došla najnovija, a koju su potaknule inflacija i porast cijena energenata. Najugroženiji su oni najmanji, no svi se boje nadolazeće jeseni.

Obrtnici istoka Hrvatske sa strepnjom očekuju jesen
Ilustracija

Sežan Sabo dobitnik je povelje Udruženja obrtnika Osijek za životno djelo za ovu godinu. Njegov obrt bavi se ugradnjom sustava za vodu, plin i grijanje, a posluje od 1996. godine. Kaže kako se rast cijena ovih dana više ne može ni pratiti.

- Prije su me iz Zavoda za statistiku zvali jedanput godišnje, a sad me zovu jednom na bazi dva do tri tjedna, znači cijene se mijenjaju non-stop, materijal poskupljuje, cijena rada je išla isto gore, znači novac, kažu da nema inflacije, ali novac po meni jako gubi vrijednost, kaže obrtnik Sežan Sabo.

I njegov obrt osjetio je posljedice prošle krize uzrokovane pandemijom, no prebrodio ju je. Dapače, za vrijeme pandemije broj obrta u Osijeku čak se i povećao, pa ih je trenutačno više od 2600. Pomogla je država, mjerama za borbu protiv krize, te  subvencijama za novootvorene obrte. No, situacija je danas malo drugačija. U osječkom Udruženju obrtnika kažu kako se boje jeseni, te nisu sigurni hoće li država ponovno imati dovoljno sluha da pomogne najranjivijima. Smatraju kako su zbog poskupljenja energenata posebno u opasnosti neki mali obrti.

- To će biti uglavnom uslužni obrti koji broje jednog do dva uposlena ili sam radi obrtnik, ako je u društvenom prostoru, od grada ili od države prostor, ili u konačnici ako je prostoru najmu od privatne osobe jednostavno neće moći pomiriti te obveze jer to će biti previše, jednostavno si toliko neće moći zaraditi, kaže predsjednik Udruženja obrtnika Osijek Dragutin Grabrović.

Najveća pomoć, smatra Grabrović bila bi kada bi država intervenirala na cijene energenata za obrtnike, koji ih sada plaćaju po industrijskim cijenama, što je, kaže neodrživo. U Obrtničkoj komori Osječko-baranjske županije, pak kažu kako se ova kriza potpuno razlikuje od dosadašnjih, jer bez obzira na povećanja cijena energenata i sirovina, a time i proizvoda, potražnja za njima ne samo da ne pada, već i raste.

Trenutačno imamo negdje oko sedam posto rast broja obrta u odnosu na prošlu godinu, ne bilježi se samo taj rast u obrtništvu, općenito u gospodarstvu, znači čim je potražnja veća imamo aktivnosti i otvaranje obrta sve više. Naravno pridonijela je tome i ova današnja Vlada, odnosno država određenim mjerama koje to i potiču, kaže predsjednik Hrvatske obrtničke komore OBŽ Darko Knežević.,

No unatoč tome i Knežević smatra kako nas pravi problemi očekuju na jesen, s obzirom na to da će tada kulminirati potrošnja plina. Dodao je i kako ne vidi kako će pojedini obrtnici uspjeti tolika poskupljenja ubaciti u svoje kalkulacije. Upozorio je i kako, unatoč svemu, jedino što ne raste su osobni dohoci obrtnika.

- To je nešto što nas čeka u narednom periodu, znači onog momenta kad ova kriza stane, ako stane i zaustavi se na ovoj razini imat ćemo i morat ćemo značajno opet podizati  cijene kako bi na neki način svoje radnike obeštetili zbog ove krize, naravno i inflacija je jako velika, tako da moramo gledati i očekivati i taj problem u narednom periodu, dodaje Knežević.

U svakom slučaju sve ovo odrazit će se na kraju i na građane pred kojima je također vrlo neizvjesna jesen.