STV Live
Četvrtak, 28. ožujak 2024.
19°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

U ŠEST HRVATSKIH GRADOVA: Održan prosvjed zbog lošeg stanja u sustavu predškolskog odgoja i obrazovanja

U šest hrvatskih gradova uključujući i Osijek, radnici u predškolskom odgoju i obrazovanju prosvjedovali su protiv lošeg stanja u sustavu, kao i najavljenih izmjena Zakona. Poručuju kako su sustavno zanemarivani, te kako se bez savjetovanja sa strukom broj djece u vrtićima neće moći povećati na način da se poštuje Državni pedagoški standard.

Održan prosvjed zbog lošeg stanja u sustavu predškolskog odgoja i obrazovanja
Prosvjed zbog lošeg stanja u sustavu predškolskog odgoja i obrazovanja

Svega nešto malo više od pola hrvatske djece upisano je u dječje vrtiće. 2004. godine Hrvatska se obvezala doseći standarde Europske unije. Danas je recimo dijete rođeno tada napunilo 18 godina i uskoro će i samo brinuti u koji vrtić svoje dijete upisati. 95 posto uključenosti djece u predškolski odgoj cilj je koji zasigurno nećemo stići ostvariti u skoro vrijeme, a zbog kašnjenja s dostizanjem EU standarda Vlada i resorno ministarstvo krenulo je u izmjene Zakona. Izmjenama strukovne udruge i sindikati nisu zadovoljni. Najviše prigovora bilo je na predloženo ukidanje Državnog pedagoškog standarda kojim više ne bi bilo propisano koliko djece može boraviti u jednom prostoru.

- Nerijetko, u skupinama, odnosno prostorijama od 40-ak četvornih metara stavljaju do 27-ero djece u dobi od godinu do dvije dana, 30-ak petogodišnjaka ili 35-ero djece u dobi od šest godina. Dvorane, spremišta, domarske stanove, tavane, nerijetko i to vrlo ponosno, što ističu, prenamjenjuju u odgojne i obrazovne skupine. S tim brojem djece radi jedan odgojitelj u smjeni, kaže koordinatorica Udruge SIDRO Jelena Draksler.

S druge strane, država se hvali kako su upravo naši odgojitelji jedni od najobrazovanijih u Europskoj uniji. Radnici u predškolskom odgoju se sustavno zanemaruju, podcjenjuju i obespravljuju, poručuju prosvjednici. Smatraju i kako predložene izmjene Zakona koje su danas bile na čitanju i u Saboru, neće riješiti probleme. Stav od kojeg ne odustaju jest jednako dostupan, siguran i kvalitetan vrtić za svu djecu na području Republike Hrvatske, kao i uvjeti rada za djelatnike. Što se Osijeka tiče, mišljenja su kako nedostaje barem pet objekata.

- Neke prenamijene prostora su najavljene, međutim hoće li sve biti po standardima, tj. Državnom pedagoškom standardu što smo u prošlim akcijama spominjali, to ćemo još vidjeti. Sada znamo da se u Osijeku standard krši u puno vrtića, odnosno problematičan je prostor u odnosu na broj djece koji je upisan u skupine, kaže Draksler.

Prosvjed je održan osim u Osijeku i u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Puli i Čakovcu.