Poskupljenja goriva i drugih energenata, inflacija te nove zakonske regulative pogodili su i belomanastirsko komunalno poduzeće Baranjska čistoća. Unatoč tome u jedinom baranjskom gradu nastojali su ne povećati značajno cijenu usluge odvoza miješanog otpada. Ona je tako porasla za 12 kuna, no samo za četiri odvoza otpada, dok je za dva odvoza ostala ista. Za razliku od drugih gradova ni za mikro i male poduzetnike koji koriste iste spremnike za otpad od 120 litara kao i građani, cijena odvoza nije rasla.
- Za ostali dio, pozvali smo sve poduzetnike da se odazovu u tvrtku Baranjska čistoća i da ono što su dužni zakonom, a to je gospodarenje otpadom, ostali otpad,znači papir, plastika ili neki proizvodni otpad koji imaju u postupku moraju legalno odlagati, i ne bi trebali ih plasirati u mješoviti otpad. To nam radi problematiku svake godine, kaže gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob.
U gradu su izračunali kako se u mješovitom otpadu trenutačno nalazi oko 30 do 50 posto bio otpada koji bi se mogao iskoristiti u budućim kompostanama ili se posebno odložiti na postojeće odlagalište. Stoga su krenuli u projekt nabavke spremnika za odvojeno prikupljanje bio otpada, i to bez povećanja cijene usluga odvoza.
- Tako da smo se odlučili aplicirati putem Fonda na sufinanciranje , poticajna mjera odvojenog prikupljanja, ovih dana stigao ugovor Fonda kojim smo dobili. 700 tisuća kuna, od čega će Fond financirati 80%, znači 560 000 kuna ide iz Fonda za zaštitu okoliša, a nabaviti ćemo javnom nabavom 2500 spremnika, kanti od 120 litara za bio otpad i 20 velikih kontejnera od 1100 litara, kaže Rob.
Uz to onim građanima koji već imaju kompostere i sami kompostiraju te o tome potpišu izjavu Baranjskoj čistoći cijena odvoza bit će umanjena za simboličnih pet kuna. U gradu očekuju kako će uvođenjem odvojenog prikupljanja bio otpada značajno povećati ukupni postotak odvojeno prikupljenog otpada.
- Na ovaj način bi se moglo konačno povećati postotak razdvojenog otpada, smanjiti trošak tih ugovorenih kazni koje moramo plaćati, ona je sada na razini grada već preko 100 000 kuna, 120, mogla bi biti čak i veća ove godine i konačno da dođemo u poziciju da Grad Beli Manastiru bude na razini 30-40% odvojenog sakupljanja otpada, što nam je jako bitno, dodaje Rob.
A vezano uz gospodarenje otpadom, Beli Manastir posljednjih godina vodi bitku s ilegalnim odlagalištima otpada. Nedavno je završena i sanacija divlje deponije u blizini Gradskih bazena.
- Odrađena je prva faza vrijedna preko 600 000 kuna skoro, saniralo smo sva divlja odlagališta na području grada, iznad Gradskih bazena bilo je jedno najružnije odlagalište koje smo ovdje imali u gradu, sanirali smo određena područja kraj Šećeranskog jezera i nastavljamo to isto u Branjinom Vrhu, sve nam je ugovoreno s Fondom za zaštitu okoliša, oni nam sufinanciraju sve u iznosu od osamdeset posto, kaže Rob.
Postavljeni su i novi sustavi video nadzora, dio kojih je financiran kroz Fond za zaštitu okoliša, a dio iz gradskog proračuna te u posljednje vrijeme na divljim odlagalištima nema novog otpada. U gradu očekuju kako će tako biti i na području prigradskog naselja Branjin Vrh nakon sanacije.