Osječko-baranjska
SVJETSKI DAN PSORIJAZE: Osim već neugodnih simptoma, psorijatičari na svojoj koži osjete i predrasude
Većini ljudi odlazak na plažu ili svakodnevne stvari poput rukovanja ne predstavljaju nikakav problem. No, za osobe koje boluju od psorijaze, situacije su to na koje se moraju psihički pripremiti. Jer, one znaju kako je uz neugodne simptome bolesti, na svojoj koži osjetiti i predrasude.

Crvenilo, natečena koža i ljuske, samo su neki od simptoma psorijaze. Iako bolest nije zarazna, društvo često iz nedostatka znanja, osobe koje od nje boluju stigmatizira.
- Gledaju nas poprijeko kada vide krastu ili ranu. To je toliko neugodan osjećaj, to nije za opisati. Kao da smo građani drugog reda. A, pogotovo kada odemo na plažu. Kada vas vide bježe od nas kao da smo šugavi, kaže Anica Panić iz Darde.
Ipak, nije sve tako crno, ili crveno u ovom slučaju, jer postoje i osobe koje su razumne i upućene u to što ova neugodna bolest jest. Anica se sa psorijazom susrela nakon kemoterapije prije šesnaest godina.
- Problema sam imala tada jako velikih i onda se lokalno dok sam išla u bolnicu to nekako skidalo i povlačilo. Unazad deset godina to je bilo strašno. Bila sam na metatroksatu, on mi je malo ublažio simptome, ali ne puno. Sada sam na biološkom lijeku. Psorijaza se potpuno povukla, primam ga osam mjeseci. Sad sam se preporodila, kaže Panić.
Dugo se vjerovalo kako je psorijaza kožna bolest, no ona je, kaže specijalistica dermatologije i venerelogije, doktorica Zlatica Jukić, sustavna bolest koja je imunološki posredovana. Zbog toga se kod težih pacijenata mogu javiti i pridružene bolesti, a u najtežim slučajevima posljedice psorijaze mogu skratiti životni vijek za pet do sedam godina.
- Najčešće što se povezuje sa psorijazom su povećana učestalost srčanog udara, moždanog udara, dijabetesa, povišenih masnoća, kako mi kažemo metaboličkog sindroma. Nema promjene i organskog sustava u koji se ona ne može uplesti, zato što zajednički proupalni faktori sudjeluju u nastanku i psorijaze i pridruženih bolesti. To je danas dokazano, kaže dr. med. Zlatica Jukić, spec. dermatovenerolog.
U svijetu od ove bolesti boluje 125 milijuna ljudi, a u Hrvatskoj 68 tisuća.
- Stopostotno izlječenje doživotno ne postoji. Međutim, stopostotno izlječenje je moguće barem na niz godina, četiri ili pet. Dostupna nam je biološka terapija, takvih lijekova ima više. Ukoliko on prestane pokazivati učinkovitost mi možemo promijeniti biološki lijek. Do tog lijeka postoji niz drugih terapija koje pacijent mora proći, kaže Jukić.
29. listopada u svijetu se obilježava Dan psorijaze, a poruka je i s ovog događaja kojeg su organizirali Zavod za dermatologiju osječkog KBC-a i Društvo psorijatičara Osječko-baranjske županije - fokus na mene, a ne na moju kožu.


