STV Live
Nedjelja, 19. siječanj 2025.
-2°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

GODIŠNJA SJEDNICA GOSPODARSTKOG VIJEĆA HGK - ŽK OSIJEK: Osječko-baranjsko gospodarstvo bilježi rekordan rast, ali zaostaje u plaćama

Osječko-baranjsko gospodarstvo u protekloj je godini ostvarilo novi rekordni rast s ukupno zabilježenim prihodom od 40 milijardi kuna, što je povećanje od 6 i pol milijardi ili 19 posto u odnosu na također rekordnu 2021. godinu. Čulo se to na godišnjoj sjednici Gospodarskog vijeća Hrvatske gospodarske komore – županijske komore Osijek, uz napomenu kako bi bilo dobro kada bi rastuće gospodarske trendove pratio i značajniji rast plaća zaposlenika.

Osječko-baranjsko gospodarstvo bilježi rekordan rast, ali zaostaje u plaćama
Godišnja sjednica Gospodarskog vijeća Hrvatske gospodarske komore – županijske komore Osijek

Inflacija i kriza zbog rata u Ukrajini u prošloj je godini utjecala i na osječko-baranjsko gospodarstvo, ali čini se u pozitivnom smislu, jer su zabilježeni novi rekordni poslovni rezultati.

Ovo je već druga godina na području OBŽ gdje gospodarstvo bilježi zaista jedan intenzivan i izniman rezultat. Iz 2021. sjećamo se onog porasta od 20 posto, 2022. je također nastavila tim trendovima i praktički od 6 milijardi kuna, govorim u kunama s obzirom da su i završna izvješća u kunama, i 2022. je narasla za 6 milijardi kuna, odnosno gotovo za 20 posto, rekao je Zoran Kovačević, predsjednik Gospodarskog vijeća – HGK ŽK Osijek.

Iz Komore posebno ističu kako je gotovo kod svih ekonomskih pokazatelja zabilježen značajniji rast.

Prije svega ovdje mislim i na broj poduzetnika, koji se povećao za 300 novih poduzetnika, obveznika poreza na dobit, ukupni prihod koji sam rekao je narastao na 40 milijardi kuna, izvoz je rastao za preko milijardu kuna, došao je na 8,2 milijardi kuna, dakle 20 posto, zadržan je suficit od milijardu i 800 milijuna, i ono što je najbitnije, kao nekakav konačan rezultat, dobit je povećana za 600 milijuna kuna, došla je na 2 milijarde i 400 milijuna, kaže Kovačević.

Najviše je, očekivano povukla poljoprivreda, koja je narasla za dodatne dvije milijarde kuna, na ukupnih više od 11 milijardi te prerađivački sektor.

Veliko je povećanje zabilježeno i kod investicija u dugotrajnu imovinu, koje su godinama bile u stagnaciji, a sve to reflektiralo se i na tržište rada.

Već u ovome trenutku broj nezaposlenih je pao ispod 13 tisuća, mislim da je 12 800 najnoviji podatak. Broj zaposlenih se popeo preko 92 tisuće, s tim da trendovi, i jedan i drugi, idu u pozitivnom smjeru, tako da možemo očekivati još daljnja poboljšanja, dodaje Kovačević.

I sve bi to bilo za čistu peticu, kada ne bi bilo problema s plaćama zaposlenika na području Osječko-baranjske županije, koja zaostaje u tom segmentu.

- Ukazivali smo na to kao problem, on se još produbljuje. Dakle, prošle godine smo bili na 85 posto prosjeka, sad smo pali na 83. To su neke relacije oko 5 800 kuna po starom, dok je državni prosjek otišao na 7 tisuća. Mjere Vlade RH neće biti dostatne ukoliko poslodavci ne prepoznaju ovaj problem, i možda nađu podlogu za razmišljanje upravo u ovom povećanju dobiti za nekih 30 posto na 2 milijarde i 400 milijuna, da tu vidimo prostor za povećanje plaća generalno, ističe Kovačević.

Samo u trgovini dobit je povećana za 10 puta, što pokazuje da prostora za prelijevanje na plaće zaposlenika uistinu ima.

S druge strane postavlja se i pitanje koliko su realna bila sva poskupljenja te jesu li dobru zaradu poslodavaca i rast gospodarstva u konačnici najviše platili građani kroz povećanu potrošnju zbog inflacije.

Povećanje cijena neminovno nosi i povećanje ukupnog prihoda, maloprije sam istaknuo da su to poljoprivreda koja je povećala 2 milijarde kuna ukupni prihod, isto tako to se reflektira i na izvozne rezultate, tako da jedno s drugim je vezano, i činjenica je da je upravo to povećanje cijena jedna od, usudio bih se reći, ključnih stavki, ističke Kovačević.