STV Live
Petak, 09. svibanj 2025.
16°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

SVJETSKI DAN SVJESNOSTI O AUTIZMU: Osobe s autizmom starije od 21 godine u Hrvatskoj u potpunosti prepuštene same sebi

Na stotinu novorođene djece u razvijenom svijetu u prosjeku se jedno rađa s poremećajem iz autističnog spektra. Skrb o djeci s autizmom posljednjih se godina ipak poboljšala, no još su uvijek prisutni veliki sustavni problemi, a najveći od njih je potpuni nedostatak bilo kakve skrbi za osobe s autizmom starije od 21 godine. Glavna je ovo poruka s današnjeg obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu u Osijeku.

Osobe s autizmom starije od 21 godine u Hrvatskoj u potpunosti prepuštene same sebi
Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Oko 40 obitelji djece s autizmom, ali i odraslih okuplja osječka udruga „Dar“. Ističu kako svake godine obilježavaju Svjetski dan svjesnosti o autizmu, no kako bi društvo o problemima osoba s autizmom trebalo promišljati i puno češće. A najveći i gorući od njih je nedostatak sustavne skrbi o odraslima s autizmom. Pozdravljaju otvaranje Centra za autizam u Osijeku koji je uvelike poboljšao položaj djece s autizmom, no upozoravaju kako je on trebao riješiti i pitanje skrbi i podrške za osobe s autizmom nakon 21. godine, no to se još uvijek nije dogodilo te su odrasli s autizmom u našem društvu u potpunosti prepušteni sami sebi.

- Osobe starije od 21 godine trenutačno u našoj regiji nemaju apsolutno nikakvu skrb ni podršku. Oni su u kućama s roditeljima dok roditelji mogu još skrbiti o njima, a nakon toga budu smješteni ili u staračke domove ili u psihijatrijske ustanove i to izvan naše regije nažalost, kaže predsjednica Udruge "Dar" Ana Lončarić.

Kvaliteta života mladih s autizmom svakako bi se poboljšala kada bi mogli pronaći radno mjesto, no poslodavci koji imaju zakonsku obvezu zapošljavati osobe s invaliditetom nerijetko radije plaćaju kazne nego što im daju priliku. U Udruzi „Dar“ kažu kako u Osijeku nije zaposlena niti jedna osoba s autizmom.

- Zaposlenih nema niko, imamo jednog dečka koji u Centru za autizam volontira kao portir, znači on volontira, jer jednostavno se, sustavno nema tog rješenja, a mislim da je to baš ružno ustvari i taj dečko je zaslužio, ne samo on zapravo, ima njih još koji su tako sjedenjem kod kuće zapravo nazadovali što bi ja rekla. Ali mislim da puno njih je kvalitetno i moglo bi odrađivati uz određenu podršku kvalitetan nekakav posao, kaže dopredsjednica Udruge "Dar" Emilija Prgomet.

Upozoravaju i kako, unatoč pozitivnim pomacima sustavna briga o vrtićarcima i školarcima s autizmom također nije na razini na kojoj bi trebala biti. Prije svega problem je nedostatak kvalificiranog, obrazovanog kadra koji bi radio s najmlađima, kao i kapaciteti.

- Školarci su zbrinuti, ali i oni su već zapravo slabo integrirani u redovne sustave, što je zapravo veliki problem i mislim da sustav sad sve gura u Centar za autizam, a neka djeca su zapravo spremna za redovne škole barem pokušati, pa se onda dalje može rješavati druge situacije, ali pretrpan je, pretrpan je sustav, kaže Prgomet.

Pozdravljaju projekt asistenata u nastavi, no kažu kako oni nerijetko nisu dovoljno educirani, već su nespremni bačeni u vatru. Dodaju i kako se svake godine dijagnosticira sve veći broj djece na autističnom spektru, što znači i kako će u budućnosti biti sve više odraslih s autizmom.

- Država nema nikakvu skrb riješenu, ništa nema osigurano za te osobe, što će biti za deset godina? Treba sad već početi razmišljati o tome jer i sad postoje stariji od 21 godinu i nemaju ništa, kaže Lončarić.

A kako udruga „Dar“ nema primanja i djeluje na volonterskoj bazi prigodom današnjeg Dana svjesnosti o autizmu na središnjem osječkom trgu Ante Starčevića organizirali su akciju u kojoj su izložili radove svojih članova te su prikupljali simbolične donacije za rad udruge.