STV Live
Srijeda, 24. travanj 2024.
10°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Vukovarsko-srijemska

VUKOVARSKO GRADSKO VIJEĆE: Penava: Jedina prava koja će Srbi izgubiti je dostavljanje dvojezičnim materijala na sjednicama

Broj pripadnika srpske manjine u Vukovaru, poznato je pao je ispod 30 posto čime su Srbi izgubili pravo na uporabu ćirilice. Bila je to i jedna od tema sjednice gradskog vijeća u Vukovaru koja nije prošla bez poduže rasprave.

Penava: Jedina prava koja će Srbi izgubiti je dostavljanje dvojezičnim materijala na sjednicama
Vukovarsko Gradsko vijeće

Najviše pozornosti i maratonsku raspravu na sjednici gradskog vijeća u Vukovaru  izazvalo je pitanje raširenosti srpskog jezika i pisma i donošenje promjena Statuta Grada Vukovara potaknuto donošenjem Zaključka o dostignutom stupnju razumijevanja među građanima srpske i hrvatske nacionalnosti.

Na pitanje novinara koja su to prava Srbi u Vukovaru konkretno izgubili odgovorio je Dejan Drakulić ispred SDSS-a.

Pa generalno ne gube ništa. Vijećnici su dobivali materijale,  vidjeti ćemo hoće li to ostati ili neće. Koliko znam gradonačelnik je najavio da će to pravo ukinuti i suštinski nećemo u situaciji kada budu sljedeći izbori izgubiti ništa, kaže gradski vijećnik SDSS-a Dejan Drakulić.

Kako uvjeta za dvojezičnost jednostavno nema, stvari se vraćaju na stanje prije Popisa iz 2011. godine.

Od prava za srpsku zajednicu u Vukovaru tu neće biti.Od onoga što su ljudi konzumirali imali su pravo na obrasce i dokumente koji nitko živ nije tražio. Dolazite po zahtjev kod gradonačelnika ili nekakvu uslugu unutar grdsake uprave.Nitko to nije, svi su koristili latinično pismo i prije i sada. Jedino što se koristili je politika i političari. Kolege iz gradskog vijeća temeljem Statuta grada Vukovara su imali pravo na dvojezične materijale, kaže gradonačelnik Vukovara Ivan Penava.

Sada po Ustavnom zakonu o nacionalnim manjinama to više nemaju, a dio gradskih vijećnika, kažu Hrvatski suverenisti to pravo nije ni koristio.

Osobno sam svjedok, a to sam rekao i prošle godine da materijali koji su im bili dostavljeni nisu ni koristili za rad u Gradskom Vijeću Grada Vukvoara. Oni to nisu koristili već su koristili materijale na latinici, kaže gradski vijećnik HS-a Vedan Vuleta.

S ovim Popisom i vraćanjem akata na prije Vukovar će dobiti svoju šansu sigurno  za barem deset godina stabilnosti i nastavka onih procesa koji su proizvodi iz mirne reintagracije i jedne normalne situacije gdje će ustanove u gradu imati ploče na svojim pročeljima, kaže Penava.

Premda je pitanje dvojezičnosti na sjednici uzelo najviše vremena, riječi je bilo i o zbrinjavanju komunalnog otpada, uvođenju javne rasvjete u večernjim satima i uređenje unutrašnjosti Radničkog doma vukovarskog Veleučilišta.