938 mramornih bijelih križeva na mjestu masovne grobnice otkrivene nakon mirne reintegracije i danas su spomen na krvavo i teško izborenu neovisnost.
Vukovar je stoga za mnoge u Hrvatskoj, pa i gradonačelnika Penavu, mjesto koje na najjači način dočarava vrijeme stvaranja Republike Hrvatske.
- Kao demokratske države, i žrtve koje su dane nakon toliko godina, desetljeća, stoljeća težnji za slobodom i neovisnom državom, kaže gradonačelnik Vukovara Ivan Penava.
Dan državnosti slavi se u spomen na konstituirajuću sjednicu prvog saziva Sabora 1990. godine i njegovu povijesnu ulogu u očuvanju hrvatske državnosti tijekom stoljeća. Sabor stoga ima poseban, gotovo mitski status kroz povijest, pa i ovu bližu, međutim, uloga Sabora danas svedena je na marginalnu ulogu, smatra Penava.
- Kroz dominaciju izvršne vlasti nad zakonodavnom, što se nikad nije smjelo dopustiti. Događa se da se Sabor svodi na puku glasačku mašineriju, gdje sve više nedostaje kritičkog promišljanja, otvorenih stavova, misli, obrana vrijednosti. Kada nemate sadržaja u tom smislu, onda vam preostaje svesti to na verbalne uvrede, argumente koji se mjere snagom, ne argumenata već snagom decibela, kaže Penava.
Loš je, dodaje, i odnos države prema mladima.
- Imamo ambijent gdje te mlade u Hrvatskoj gledamo već s perspektivnom odlaska, i to je katastrofa. Iz razgovora koji se obavljaju sa srednjoškolcima i studentima, ti postoci su vrlo loši za Hrvatsku, kaže Penava. te dodaje: - Kad konačno dobijemo vlast koja je sposobna i spremna se uhvatiti s time u koštac, e tada će se početi buditi nada u ljudima.
Za mjesec dana Hrvatska će obilježiti punih deset godina članstva u Europskoj uniji. Ne možemo biti zadovoljni, kaže Penava, ali to, dodaje, nije krivica Unije već naše vlasti.
- Već smo ušli ne pripremljeni, pa je bilo suludo očekivati kako će se to promijeniti u ovih deset godina. Nastavljamo svjedočiti trendovima iseljavanja, slabljenu gospodarstva, zatvaranju tvrtki. Tu situacija nije dobra. Ima pozitivnih naznaka, ali nažalost u varijablama koje su krive. Da, došlo je do liberalizacije tržišta nekretnina, dozvoljena je i kupovina zemlje. Vidimo po izvješćima agencija da u Zagrebu, koji je najveće tržište, 30 posto nekretnina kupuju stranci, tako je i na obali, kaže Penava.
U župnoj crkvi sv. Filipa i Jakova nakon polaganja vijenaca na Memorijalnom groblju, služena je sveta misa za domovinu.