STV Live
Nedjelja, 17. studeni 2024.
-1°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Hrvatska

BEZ VLASTITE PROIZVODNJE NEMA PREHRAMBENE SIGURNOSTI: Proizvodnja svinja u Hrvatskoj pala za dodatnih 10 posto

Nastavljaju se negativni trendovi u domaćem svinjogojskom sektoru, koji posebno do izražaja dolaze u ovo predblagdansko vrijeme pred kraj godine. Proizvodnja je pala za dodatnih 10 posto, a uzrok svih nedaća je masovni uvoz i neuređeno domaće tržište.

Proizvodnja svinja u Hrvatskoj pala za dodatnih 10 posto
Proizvodnja svinja u Hrvatskoj pala za dodatnih 10 posto

U mesnicama i trgovačkim centrima mesa ima dovoljno za predstojeće blagdane, ali ga je još manje iz domaće proizvodnje, koja će u ovoj godini zabilježiti dodatni pad. Struka tvrdi za najmanje 10 posto.

- To sigurno nije dobro. Mali i srednji proizvođači prekidaju s proizvodnjom. Vidite da se danas na selu gotovo i ne može kupiti svinja ili je jako skupa, a i samo klanje će nam se smanjiti za domaće potrebe preko 50 posto, kaže Krešimir Kuterovacpredsjednik Hrvatske udruge proizvođača svinja.

Glavni uzrok je u neuređenom i nesređenom domaćem tržištu.

Hrvatska je, kažu proizvođači svinja, jedina zemlja u Europskoj uniji koja to još uvijek nije uspjela riješiti na zadovoljavajući način.

- Vi danas imate apsurdne situacije da hrvatska svinja košta 17 posto jeftinije nego njemačka, a onda naša mesna industrija ode u Njemačku i kupi jeftiniju svinjetinu, i prodaje je u trgovačkim lancima, jeftinije nego što je vlastita. To govori o neuređenom tržištu. Ako cijena svinjetine u Njemačkoj košta 2 eura, u Hrvatskoj košta 1,95, u trgovačkom lancu u Njemačkoj se prodaje po 5 eura, a u Hrvatskoj po 3 eura, kaže Kuterovac.

Sve bi se riješilo uvođenjem pravila, koja bi jednako vrijedila u Hrvatskoj i drugim zemljama Europske unije.

Najveća odgovornost je na agrarnoj politici države, ali i na proizvođačima, koji, kaže Kuterovac, nisu udruženi.

U svinjogojstvu smo pali ispod 50 posto vlastite samodostatnosti, a nastavimo li s negativnim trendovima najviše će u konačnici, upozoravaju proizvođači mesa, osjetiti hrvatski građani i potrošači.

Mi ne možemo očekivati da će bilo tko za Hrvatsku proizvoditi jeftinu svinjetinu, ili bilo koju hranu, nego će to biti onoliko koliko bude. Kada u Njemačkoj bude viška svinjetine, onda ta svinjetina neće koštat 5 eura kao što je u Njemačkoj, nego 6,7, jer ipak treba dovest to meso tisuću kilometara, i onda će naši građani to što su danas imali jeftino, sutra platit po nekakvim drugim cijenama, kaže Kuterovac.

Bez vlastite proizvodnje nema ni prehrambene sigurnosti. Poznato je to još iz daleke povijesti, ali kao da nikoga nije briga. Što će se dalje događati nezahvalno je prognozirati, ali ostaje nada da će se trendovi promijeniti, jer potencijala za to itekako imamo.