STV Live
Petak, 19. travanj 2024.
13°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

VRIJEDNI BERAČI RADE SVAKODNEVNO: Raste cijena i baranjskom crvenom zlatu – kilogram i preko 160 kuna

Svjedoci smo kako cijene neprestano rastu, a taj trend neće zaobići ni začinsku papriku. Na baranjskim poljima i u plastenicima u tijeku je berba, i iako je još teško prognozirati točnu cijenu, proizvođači govore i o 170 kuna po kilogramu.

Polako završava već druga ovogodišnja berba začinske paprike kod obitelji Lakatoš u baranjskom Kopačevu.

Svakog dana berači marljivo rade u plastenicima. Među zelenim listovima traže i beru nadaleko cijenjeni crveni plod.

S obzirom na sušu Lakatoši su zadovoljni urodom. Očekuju blizu tone paprike.

Iako ima jako puno sunčanice to se stvore bijele pjege na paprici, onda ja tu papriku moram baciti, ja od te paprike koristi nemam. Puno više recimo nego prošle godine kad je bilo lakše vrijeme, kaže nam Tamara Lakatoš.

A bilo je i jeftinije. Poljoprivrednici također osjećaju kako je sve poskupilo što se dakako odražava i na troškove proizvodnje.  

Sve, doslovce sve – od zemlje, gnojiva, do sjemena, malč folije što koristimo, benzin. Znate i vi prošle godine 7-8 kuna, ove godine 12-13 ovisno kako Vlada odredi. Na tjednoj bazi 10 do 15 litara benzina sam trošila u ovoj bašti, u drugoj bašti na struju zalijevam tamo još čekam račune, na jesenskom obračunu ću vidjeti koliko će mi biti skuplje, kaže Lakatoš.

To znači da će i baranjskom crvenom zlatu rasti cijena. 

Cijena prošle godine je bila 140 kuna, a ove godine će biti skuplje. Još nismo točno definirali, ali uračunavajući sve ispod 160 kuna sigurno neće biti. To je još pitanje, sad kad počnemo sa sušenjem paprike pošto to ide na naftu i odrediti zbog cijene nafte zato što i to jako puno trošimo, kaže Lakatoš.

Postavlja se pitanje isplati li se uopće proizvodnja?

Isplati se, tko voli, tko želi, isplati se, pogotovo kad se samo s tim baviš i imaš sve svoje. Mi se tim bavimo 11 godina, unazad 5 godina imamo pod plastenicima, unazad 2 godine imamo vlastitu sušaru. Kad imaš sve svoje, kad imaš volju, kad imaš želju za radom naravno da se isplati, ističe naša sugovornica.

I kupci, kaže Tamara, prepoznaju kvalitetan proizvod i to već godinama. Tako da nema problema s plasmanom začinske paprike.

Hvala Bogu sve uspijevam prodati što na kućnom pragu, što restoranima tako da se ne mogu žaliti. Ustvari potražnja je svake godine sve veća i veća jer ljudi uvide da je domaće, domaće. Osjeti se to naravno, vidite i sami to je sve ručno obrađeno, ručno brano, bit će pregledano još dva puta prije nego što ide u sušaru. Zaista pokušavamo održavati kvalitetu koliko god možemo, zaključuje Lakatoš.

Ove sezone trebali bi imati još 4 berbe, možda i 5. A što će biti nagodinu, teško je prognozirati. No jedno je sigurno – nema začinske paprike do one baranjske.