STV Live
Nedjelja, 19. siječanj 2025.
-2°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

TRADICIONALNA MANIFESTACIJA: ''Šarana jaja bojama grada'' u Osijek vratila staro normalno

Sutra slavimo Cvjetnicu i ulazimo u Veliki tjedan, a 21. Manifestacija „Šarana jaja bojama grada“, koja se, već tradicionalno, održala 21. godinu zaredom dan uoči tog velikog blagdana, unijela je vedrinu u osječke ulice. Predstavnici nacionalnih manjina predstavili su svoje uskršnje običaje, Udruge su svoje rukotvorine izložile na štandovima, a posjetitelji su uživali u pjesmi, plesu i gastronomskoj ponudi.

''Šarana jaja bojama grada'' u Osijek vratila staro normalno
''Šarana jaja bojama grada'' u Osijek vratila staro normalno

Pisanice, uskršnje dekoracije i brojni posjetitelji – 21. manifestacija „Šarana jaja bojama grada“ vratila nas je na staro normalno i unijela vedrinu u osječke ulice.

- Veliki odaziv i publike svjedoči tome da je ovo našim sugrađanima uvijek interesantno, da im je drago da nakon dvije godine stanke, koju smo imali radi kovida, smo ponovo ovdje i radujemo se zajedno. A uz štandove, tu su naravno i pjesma i ples, pa čak i pjevane molitve naših dragih prijatelja Ukrajinaca, kaže predsjednik Gradskog vijeća grada Osijeka Vladimir Ham.

- Danas smo pjevali pjesmu „Molitva za Ukrajinu“ pošto je u Ukrajini takva situacija. Nismo danas predstavljali svoj štand, ali smo pjevali i molili se za narod u Ukrajini, kaže predsjednica UKPD "Lesja Ukrajinka" Osijek Oksana Martinjuk.

Otkrili smo i starinski način ukrašavanja pisanica.

- Grijao se vosak, ali na štednjaku. Mi sada nismo u mogućnosti, pa grijemo na svijeću. Jaja su se šarala, kada bi se to ohladilo, jaja su se stavljala u razne boje. Nakon toga bi se izvadila, obrisala i premazala slaninom kako bi se bolje sjajila. Proces je dugotrajan. Za jedno jaje je potrebno sigurno sat vremena, kaže Ana Bikić iz Osijeka.

Svoje štandove imali su i vrijedni osječki umirovljenici.

- To su sve naši radovi, naših umirovljenika. Od jaja, od ukrašenih boca, od naušnica, narukvica. Sve to radimo mi aktivni umirovljenici četvrtkom poslijepodne, kaže Anica Sušić iz Aktivnih umirovljenika Osijek.

- Pravila sam zečiće od valovite ljepenke, čepova, plutenih loptica i žice. Na kraju dobijemo formulu za zekom. Kako ste došli na ovu ideju? Nekada sam radila u vrtiću pa smo tamo izrađivali neke koji se nisu kretali, a ovi se pokreću, kaže Tatjana Mihaljević iz Aktivnih umirovljenika Osijek.

Malo drugačiji način ukrašavanja otkrili su nam članovi hrvatsko – slovačkog društva.

- Suprug je Slovak, ja sam isto Slovakinja i imamo neke svoje običaje. Jedan od njih je pletenje jaja žicom. Od toga se krenulo, a onda je došlo i malo bušenja. A što se običaja tiče, jednaki su kao i kod većine: kuhaju se jaja, kuha se šunka, kaže Željka Zatko, HSD "Plašt svetog Martina".

Na jednom mjestu okupili su se predstavnici nacionalnih manjina, Udruge, organizacije i institucije  i prikazale raznolikost i bogatstvo korizmenih i uskrsnih običaja cijele Slavonije i Baranje.