STV Live
Četvrtak, 25. travanj 2024.
12°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

POLOŽENI VIJENCI: Sjećanje na holokaust živo i nakon više od 70 godina uz poruku: Nikad više!

Milijuni života pripadnika židovskog naroda ugašeni su tijekom jednog od najvećih zločina u povijesti - holokausta. Kako bi uspomene na njih i dalje ostale žive, diljem svijeta na današnji datum obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, a isto je učinjeno i u osječkom Parku Oscara Nemona.

Sjećanje na holokaust živo i nakon više od 70 godina uz poruku: Nikad više!
Sjećanje na holokaust živo i nakon više od 70 godina uz poruku: Nikad više!

Prije točno 78 godina, 27. siječnja savezničke snage oslobodile su najveći koncentracijski logor Auschwitz. Premda je tada spašeno više od 7000 zarobljenika, mnogi taj dan nisu dočekali. Polaganjem vijenaca ispred spomenika „Majka i dijete“ povodom Međunarodnog dan sjećanja na žrtve holokausta, Židovska općina Osijek još jednom je odala počast svima koji su tada izgubili svoje živote.

U Osijeku je Židovska općina brojala malo više od 2 i pol tisuće članova neposredno prije Drugog svjetskog rata dok se pretpostavlja da je oko 3000 Židova živjelo u Osijeku jer nisu svi nominalno članovi ako su mala djeca ili nisu htjeli biti član Općine. Nakon Drugog svjetskog rata u Općini se pojavilo 300 ljudi što znači da smo vrlo efektivno desetkovani, kaže Damir Lajoš, predsjednik Židovske općine Osijek.

U Gradu na Dravi ih je danas još manje pa Općina broji nešto više od 100 ljudi. A mnogi od njih još uvijek u sebi nose bolne uspomene na jedan od najmračnijih događaja u ljudskoj povijesti.

Ja sam rođeni Osječanin i naravno moja obitelj je preživjela holokaust. Radi se o mojoj baki i njenim roditeljima koji su preživjeli. Moj pradjed je bio zaposlen u Glasu Slavonije i uzeli su ga iz Mađarske jer je znao rukovati s tiskarskim strojevima i nitko drugi to nije znao osim njega. To mu je spasilo život, njemu i njegovoj ženi i mojoj baki, ali je imao Sofijin izbor te je jedno dijete poslao u logor, dodaje Lajoš.

Vijence su za žrtve položili i zamjenik župana osječko-baranjske županije Josip Miletić te pripadnici UHDDR-a Sveti rok. Pri tome je istaknuto kako antisemitizam iako nije bio dio Domovinskog rata, svi oni koji su ga proživjeli također suosjećaju s članovima Općine jer su svjesni boli i gubitaka uzrokovanih ratnim stradanjima.