STV Live
Srijeda, 16. srpanj 2025.
23°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

RJEŠENJE JE PODIZANJE SVIJESTI I KUĆNI ODGOJ: Snus i ''plin smijavac'' popularni među maloljetnicima, Zakon teško može više od odgoja

Konzumacija raznih droga kod mladih ljudi nažalost nije ništa novo. No, ono što svakoga dana sve više zabrinjava je što mladi konzumiraju ono što Zakon nije označio kao nedozvoljeno. I tako klinci bez problema dolaze do legalnih opijata, koji im mijenjaju ponašanje, ali i ono mnogo gore, dugoročno im mogu ugroziti i zdravlje.

Marihuana, ljepilo i "osvježivači zraka" su out. Neki novi klinci svoje slobodno vrijeme znaju prekratiti uz, za starije od 18 legalni snus, odnosno vrećice duhana koje su puno potentnije od običnih cigareta.

Taj famozni švedski snus može SE nabaviti u kioscima i tobacco shopovima. Čim se otvori kutija osjeti se jedan intenzivan miris, puno ugodniji nego kod kutije cigareta. Unatoč deklaraciji na kojoj stoji kako proizvod sadrži nikotin koji izaziva snažnu ovisnost, klinci ga očigledno vole konzumirati, a pogodan je zato što se može konzumirati na nastavi, a da profesor ne zna.

Osječki roditelji ogorčeni su, pred kamere ne žele, jer nitko ne želi da se javno zna da baš njegove dijete ima problem, kada je na stotine sličnih.

Kažu, ljuti su i na prodavačice u kioscima koje njihovoj djeci prodaju proizvode sa oznakom +18, ali ogorčene su i prodavačice jer kako one tvrde današnje 15-godišnjakinje  izgledaju kako da imaju dvadeset i pet, i tko su one da procjenjuju te gdje bi stigli kada bi od svakoga tražili da im pokaže osobnu. Ni one ne žele pred kamere, ali žale se na neugodne pa i vrlo agresivne ispade prema njima kada djeci ne daju ono što žele. Iako kako kažu najčešće se događa da za djecu kupuju stariji.

U osječkoj policiji sa "snusom" su upoznati.

20 posto više nikotina ima nego inače, u tim vrećicama. Konzumira se između zuba i usana. Konzumacija kod maloljetnika izaziva trenutnu ovisnost. Čuli smo, pratimo to, ali kod nas još nije evidentirano slučajeva, isto kao i kod plina smijavca, koji se najviše koristi kao anestetik prilikom zubarskih zahvata, kaže Edita Roterbauer, glasnogovornica PU osječko-baranjske.

Koristi se dušikov oksid i u ugostiteljstvu kod "šlagiranja" kave. No, maloljetnici su se znali njime "ušlagirati" u potentnom gemištu sa svima dragim i pristupačnim alkoholom.

Osječki plavci prošle su godine zabilježili 241 prekršaj iz Zakona o suzbijanju zloporabe droga, uz 222 kaznena djela. Uspješno su obavljene i 393 zapljene, najviše količinski marihuane. U prva tri mjeseca ove godine već je bilo 97 prekršaja, 48 kaznenih djela i 131 zapljena.

Najveći problem širenja droge i opijata među mladima predstavlja njihova laka dostupnost. U mnogim školama stoga se najviše usmjeravaju na prevenciju, a osječka Osnovna škola Frana Krste Frankopana na tome surađuje s policijom.

Imamo često sastanke, pogotovo kada dolaze praznični dani ili blagdanski pred Božić, Novu godinu, kada dolazi završetak školske godine. Onda kroz tu koordinaciju dogovaramo određeno postupanje što treba poduzeti da ne bi došlo do nekih većih slučajeva. Ovi pokušaji konzumiranja opijata, to je izraženije kod učenika sedmih ili osmih razreda. Jedno vrijeme su bili, spomenuli ste i sami, osvježivači prostora. Danas su to kako ih zovu dimilice, cigarete koje su im vrlo dostupne bez ikakve kontrole, a imali smo slučaj i da koriste nikotinske žvake koje su im isto tako dostupne na tisku, kaže ravnatelj OŠ Frana Krste Frankopana Antun Ptičar.

I snus, kao i dušikov oksid legalni su proizvodi na tržištu, ali nepravilnim korištenjem dovode do negativnih posljedica za zdravlje.

Mi smo imali neposredno prije praznika primjer u našoj školi gdje su učenici to konzumirali, nekoliko njih prije nastave. Razrednica je uočila da se učenici osjećaju loše, da im nije dobro. Priznali su joj što su radili, naravno nakon toga smo obavijestili roditelje. Mi smo imali neposredno prije praznika primjer u našoj školi gdje su učenici to konzumirali, nekoliko njih prije nastave. Razrednica je uočila da se učenici osjećaju loše, da im nije dobro. Priznali su joj što su radili, naravno nakon toga smo obavijestili roditelje, kaže Josip Jukić, ravnatelj OŠ Mladost.

Isto tako zabilježeni su i slučajevi gdje su po djecu prilikom odlaska na maturalac, ekskurziju dolazile hitne pomoći, morala je intervenirati i medicinska skrb jer su imali simptome poput onih kada osoba ima trovanje, npr. povraćanje, mučnina, glavobolja i ubrzani rad srca, kaže psiholog u Centru za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek Martina Nikolić.

No broj onih koji i zatraže pomoć zbog zdravstvenih problema, kao i same ovisnosti je minoran.

I to je pitanje odgovornosti roditelja i društva. Društvo s jedne strane ima opravdanje da to nije zakonom regulirano, tj. nije protuzakonito, pa nema elemenata za privođenje, procesuiranje. Roditelji vrlo često zatvaraju oči ili ne primjećuju, tako da mi osim drastičnih slučajeva kada je u pitanju ugrožen život, imamo malo saznanja o tome, kaže Marija Kribl, Centar za zdravstvenu zaštitu mentalnog zdravlja.

I zato je zapravo najveći dio rješenja u podizanju svijesti i kućnom odgoju.