Poljoprivreda je, uz turizam jedna od najznačajnijih gospodarskih grana u Općini Bilje. U nizu projekata kojima se nastoji razviti poljoprivredna proizvodnja prije dvije godine općina se uključila i u projekt Pokušališta za pčele Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, a koji je sada ušao u svoju sljedeću fazu.
- Pokušalište za pčele je zapravo jedan edukacijski poligon putem kojeg znači profesori i stručnjaci iz različitih područja, u ovom slučaju pčelarstva prenose svoja znanja na studente, poljoprivrednike i na nekakvu opću populaciju, javnost ovisno o smjerovima svog djelovanja, kaže Ivana Plaščak, ravnateljica Kulturno-razvojnog centra Općine Bilje.
U okviru projekta na području općine Bilje uspostaviti će se infrastruktura koja će biti regionalno središte za transfer znanja u pčelarstvu kakvog nema u krugu od 300 kilometara. Bit će tu laboratoriji, učionice za edukaciju te praktikum za nastavu pčelarstva. Bit će to ujedno i poligon za znanstvena istraživanja s ciljem očuvanja populacije pčela.
- Svi se susrećemo s nekim klimatskim promjenama te zapravo treba sada istražiti smjerove u tehnologiji, odnosno nova rješenja kako bi se zapravo ojačala sama ta pčela, ona postala vitalnija, što zapravo dovodi do toga da se povećava proizvodnja samog meda i naravno kvalitetniji proizvod, kaže Plaščak.
A s ciljem očuvanja okoliša i bioraznolikosti, Općina Bilje uključila se i u projekt u okviru kojeg će se uz pomoć umjetne inteligencije nadgledati flora i fauna u u Parku prirode Kopački rit. Partner i sponzor je Huawei, a uz FAZOS partneri su i FERIT te jedna američka tvrtka specijalizirana za zaštitu divljih staništa.
- Na području Parka prirode Kopački rit postaviti će se razni digitalni zvučni uređaji koji će zapravo pratiti kretanje zaštićenih i ugroženih životinja, i flore i faune na samom području. Svi ti podaci će se zbirno skupljati i prezentirati će se u našem watchout mission centru, gdje će sama ciljana skupina biti od djece vrtićke dobi, osnovnoškolske, srednjoškolske dobi, studenata, opće javnosti, dodaje Plaščak.
Uz podizanje svijesti javnosti prikupljeni podaci moći će se koristiti i izravno u drugim projektima za očuvanje ugroženih vrsta i bioraznolikosti dragulja očuvane prirodne baštine Kopačkog rita.