Osječko-baranjska
POTPISAN UGOVOR: U Osijeku će se razvijati specijalizirani chip za bespilotne sustave
U Osijeku će se razvijati specijalizirani chipovi za bespilotne sustave, kojih do sada nije bilo na svjetskom tržištu i u komercijalnoj proizvodnji. Na tome će zajednički raditi tvrtka Orqa, osječki FERIT i zagrebački FER, koji su potpisali Sporazum o suradnji.

Potpisi koji znače novi iskorak za osječku IT industriju. Dizajn specijaliziranog chipa za bespilotne sustave vrlo je ambiciozan projekt, koji povezuje realni sektor i akademsku zajednicu.
- Nama je cilj, ne samo napraviti proizvod kojeg planiramo napraviti, nego je cilj da ovaj projekt bude prvi neki zamašnjak i impuls, koji bi u sljedećih 5, 10 godina stvorio još desetak, dvadesetak, tridesetak sličnih firmi, inicijativa, koje će onda nastaviti ovo što smo mi krenuli, kaže Srđan Kovačević, direktor Orqa.
Čipovi nisu novost u svijetu IT industrije, ali ih nema u komercijalnoj upotrebi ove vrste za bespilotne sustave, čulo se na potpisivanju sporazuma, koji je, kako je rečeno, temelj zajedničkog istraživanja.
- Ova suradnja ima dodanu vrijednost što se radi o transferu znanja u gospodarstvo, a posebno mi je drago što se u tu suradnju uključila jedna osječka tvrtka, da osječka gospodarska scena ide u tom smjeru. Dakle, uz već razvijeni IT sektor koji je dosegao međunarodne razmjere, i po broju zaposlenika, i veličini tvrtki, koje uspješno posluju na svjetskim tržištima, kaže dekan FERIT-a Tomislav Matić.
Osječka Orqa već se pozicionirala kao svjetski lider u području razvoja video-naočala za pilote dronova, a sporazum koji je potpisan s dva renomirana fakulteta jedinstven je u Hrvatskoj, kojim se želi i dodatno osnažiti položaj i vidljivost Osijeka i Osječko-baranjske županije u IT svijetu.
- Ovdje se radi o novim projektima i proizvodima, koji će definitivno unaprijediti i funkcioniranje prvenstveno tvrtke Orqa, ali naravno, ono što je ključno i bitno, ojačati IT sektor ovdje kod nas, kaže župan osječko-baranjski Ivan Anušić.
- Vidjeli smo nedostatak čipova uzrokovan pandemijom, koliko to problema radi i znamo da cijeli svijet je praktično ovisan o ovoj tehnologiji, koja dolazi uglavnom iz Azije. Europa je odlučila uhvatiti se u koštac s ovim problemom. TCR 09:54:18-09.54:27 Tu je naš zadatak da mi uhvatimo taj vlak, da to u Europi bude, jedan dio naravno u Hrvatskoj, u Osijeku, kaže zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin.
U tvrtki Orqa vjeruju kako mogu ostvariti zamišljeni projekt i da će im za to trebati manje od pet godina.