Stolovi i stolice, automobilske i gume bicikala, metal, drvo i sve između – sve ovo pronašli su ronioci u koritu osječke Zimske luke koje je uslijed niskog vodostaja duboko jedva metar i pol. Sve su vrijedno očistili, a zatim su nastavili sve do Željezničkog mosta.
- Drava je proteklih dana dosegnula svoj povijesni minimum, minus 171 centimetar, i kao što vidimo isplivali su brojni predmeti nažalost nije skriveno blago nego je većinom otpad koji smo odlučili zajedno u suradnji grad, županija, s Hrvatskim vodama i očistiti Dravu od Zimske luke do željezničkog mosta i na taj način pokazati primjerom da se Drava sada kad je ovakva situacija može očistiti, da možemo ukloniti razno razne predmete i otpad, rekao je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.
Gradonačelnik je ovom prigodom podsjetio i kako je Osijek među najuspješnijima u Hrvatskoj po odvojenom prikupljanju otpada, te kako je nedavno, nakon 46 godina obnovljena osječka Copacabana s koje se sada u Dravu ispušta pročišćena voda. U akciju se uključila i Osječko-baranjska županija. Zamjenik župana Mato Lukić kazao je kako je nizak vodostaj Drave pokazatelj klimatskih promjena, te kako se županija bori protiv suše i nestašica vode izgradnjom sustava navodnjavanja.
- Mi smo kao osječko-baranjska županija u izgradnji 16 sustava za navodnjavanje jer moramo pomoći našim poljoprivrednicima, s obzirom na sušu i na sve drugo što klimatske promjene donose drugačije neće ići, rekao je zamjenik župana osječko-baranjskog Mato Lukić.
Direktor osječke podružnice Hrvatskih voda Željko Kovačević istaknuo je kako se ne samo ovoga ljeta, već i posljednjih godina bilježe povijesno niski vodostaji Drave koji dovode u pitanje plovidbu rijekom kod Osijeka. Najavio je i kako će se ovaj problem nastojati sustavno riješiti.
- Hrvatske vode zajedno sa županijom osječko-baranjskom i Ministarstvom prometa pokrenule su jedan projekt integralnog upravljanja rijekom Dravom od nultog do 11 kilometra koji uključuje i luku Tranzit. Tim ćemo projektom zapravo i kroz studiju utjecaja na okoliš i dugoročno riješiti taj problem pristupa rijeci Dravi tako da jednim dijelom bi izgradnjom hidrotehničkih građevina, a drugim dijelom i nekakvim periodičnim čišćenjem koje bi trebalo postati uobičajeno, rekao je Željko Kovačević, direktor Hrvatskih voda Podružnice Osijek.
Dodao je i kako Hrvatske vode unutar zakonskih okvira redovno uklanjaju nanose u Dravi, što je kontinuirani proces kojim se čini sve da se u što većoj mjeri osigura plovnost rijeke.