STV Live
Nedjelja, 17. studeni 2024.
-0°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

ODRŽANA ZAVRŠNA KONFERENCIJA: Završava projekt kojim se podiže kvaliteta života osobama s invaliditetom u Semeljcima

Iako je percepcija završnih konferencija EU projekata uglavnom u smjeru ozbiljne formalnosti, Općina Semeljci godinama već pokazuje da je to zapravo kraj jedne ere. Kraj perioda u kojemu su se stvorile dodane vrijednosti koje su povezale stanovništvo, pokazale nam da postoje načini i mehanizmi kako se mogu uključiti svi stanovnici, pa i koji su čitav život marginalizirani. Upravo je to protekle dvije godine rađeno kroz projekt „Pruži mi ruku – idemo zajedno“. I zaista su išli zajedno, projektni tim i korisnici projekta, i to tako da je završna konferencija održana u četvrtak 20. travnja izazvala i suze i radost prisutnih.

Fotografije s radionica, aktivnosti diljem Hrvatske, promotivni materijali u kojima su korisnici projekta, glazba, govori projektnog tima… Radost jer bila velika jer su ostvarene prilike za sudionike projekta za koje vjerojatno ne postoje drugi načini ostvarenja, a suze jer dolazi kraj. 4. svibnja 2022. godine bit će točno 2 godine kako je projekt započeo s aktivnostima.

Projekt „Pruži mi ruku – idemo zajedno“  u protekle je dvije godine pružio edukaciju, osnaživanje i psihosocijalnu pomoć putem različitih aktivnosti za 30 odraslih osobe s invaliditetom te članove njihovih obitelji s područja Općine Semeljci. Nositelj projekta je Općina Semeljci, a partner je Udruga za pomoć osobama s invaliditetom Duga iz Semeljaca.

Zaposlenice na projektu završile su edukacije za razvoj komunikacijskih vještina i edukacije za jačanje kompetencija za neposredno odgojno – obrazovni rad koje imaju za cilj unaprjeđenje postojećih kompetencija i stjecanje novih znanja za rad s ciljanom skupinom. Kroz projekt se zaposlilo 4 osobe koje su zadužene za administraciju, organizaciju, koordinaciju, osmišljavanje i financijsku provedbu. Voditeljica projekta Anita Bošnjak podsjetila je na važnost uključivanja osoba s invaliditetom u društvo bez predrasuda te pružanje prilike za samostalnošću, što se kroz ovaj projekt i ostvarilo: “Kroz radionice i aktivnosti tijekom projekta direktno  se povećala kvaliteta života korisnika i pridonijelo smanjenju socijalne isključenosti.“

Voditeljice projektnih aktivnosti Ivana Leko i Mateja Ribić predstavile su ishode do sada provedenih društvenih i kreativnih te psihosocijalnih i komunikacijskih radionica. Radionice su se provodile protekle dvije godine 2 puta tjedno u prostorijama udruge Duga i jednom mjesečno za roditelje, a usmjerene su na razvoj samopoštovanja i pozitivne slike o sebi,  izražavanje osjećaja i nenasilno rješavanje sukoba, razvoj koncentracije i ustrajnosti u određenoj aktivnosti te razvoj vještina u ophođenju s drugima, razvoj kreativnosti i fine motorike. U sklopu ovog projekta kupljeno je i kombi za vozilo prilagođeno osobama s invaliditetom kojim je omogućen prijevoz osobama za redovito pohađanje svih projektnih aktivnosti.

Projektne aktivnosti nisu se održale samo na području općine. U veljači i ožujku ove godine korisnici su korisnici zajedno s pratnjama posjetili Cernu i Vukovar. U Cerni su ih dočekali domaćini Župe sv. Mihaela i učenici viših razreda s kojima su korisnici udruge Duga proveli zajedničke radionice, a u Vukovaru su se korisnici družili i učili zajedno s korisnicima udruge za osobe s intelektualnim oštećenjem Golubica.

U ožujku ove godine provedena je aktivnost pod nazivom „Terapijom do zdravlja“ s ciljem rehabilitacije kroz fizikalnu terapiju korisnika za boljitak njihovog općeg psihofizičkog zdravlja, poboljšanja funkcije zglobova, mišića i cijelog tijela. U sklopu smještaja imali su omogućen prostor za provedbu društvenih i kreativnih i psihosocijalnih i komunikacijskih radionica s raznolikim temama za izražavanje vlastite kreativnosti, vježbanje fine motorike, oslobađanje od stresa,… Uz to, prošle je godine projektna aktivnost održana u Vodicama, gdje su korisnici također razvijali svoju vještinu snalaženja, komunikacijske vještine te vještinu osobnog upravljanja.

Odlazak u druga mjesta, na nepoznate lokacije te upoznavanje novih ljudi i pokazali su se kao izuzetno dobar korak u ovom projektu, jer su korisnici svugdje stvorili lijepe uspomene o čemu se priča tjednima nakon“, istaknula je voditeljica Bošnjak.

Načelnik Općine Semeljci Grga Lončarević na konferenciji je istaknuo da bi bilo potrebno nastaviti slične projekte s obzirom na izuzetno pozitivne povratne informacije sudionika, ciljane skupine te stanovništva općenito. Izrazio je zadovoljstvo dobivenim rezultatima provedbe ovog projekta te je najavio da će Općina Semeljci nastaviti realizirati ovakve projekte i pratiti sve javne pozive kako bi se osigurala potrebna sredstva.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.389.999,84 HRK. Projekt traje 24 mjeseca - od 4. svibnja 2020. do 4. svibnja 2022. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda u 100% - tnom iznosu u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali  2014.-2020.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.