STV Live
Nedjelja, 05. svibanj 2024.
25°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

NEGATIVNI TRENDOVI U SVIM GRANAMA PROIZVODNJE: 1. Dani hrvatskog stočarstva u Osijeku – situacija u sektoru je alarmantna

Hrvatsko stočarstvo proživljava teške dane, a afrička svinjska kuga u svinjogojstvu samo je jedna karika u lancu problema, čulo se na svečanom otvorenju prvih Dana hrvatskog stočarstva, koji se od 7. do 9. ovoga mjeseca održavaju u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku. Negativni trendovi bilježe se u svim granama stočarske proizvodnje, a osim u svinjogojstvu, posebno je teška situacija u domaćem mljekarskom sektoru.

1. Dani hrvatskog stočarstva u Osijeku – situacija u sektoru je alarmantna
1. Dani hrvatskog stočarstva u Osijeku – situacija u sektoru je alarmantna

Tema aktualna trenutku i vremenu. Dok istokom Hrvatske već više od četiri mjeseca hara afrička svinjska kuga, koja uništava domaću svinjogojsku tradiciju, negativni trendovi nastavljaju se i u drugim granama stočarske proizvodnje, upozorava domaća poljoprivredna znanost i struka, koja se okupila na 1. Danima hrvatskog stočarstva u Osijeku.

- Od ulaska u EU u stočarstvo je uloženo preko milijardu eura u obliku potpora, a trendovi nisu dobri. U zadnjih 10 godina izgubili smo oko 15 posto svinja, 4 i pol posto goveda, od toga 24 posto mliječnih krava. Isto tako, ako promatramo fizički obujam proizvodnje, posebno proizvoda stočarstva, kao što su meso, mlijeko, jaja i med, tu bilježimo pad u zadnjih 10 godina od 20 posto. Kod mlijeka je još gora situacija oko 30 posto. Isto tako, nismo samodostatni niti u jednoj proizvodnji mesa, kaže Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam.

Da alarmi već odavno zvone na uzbunu upozoravaju domaći mljekari. Trenutačna situacija je, kažu, izuzetno teška.

- Do sad smo pričali da je teško, sad je jako teško. Situacija je s inputima loša, išli su gore, nije mi jasno, cijena hrane je na tržištu pojeftinila, a inputi se nisu smanjili, s time da su mljekarske industrije krenule sa sniženjem mlijeka, ne znam do kad će ljudi ovo radit ako se cijena mlijeka krene smanjivat, kaže predsjednik Središnjeg saveza hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda Damir Horvatić.

Činiti treba, jednom netko konačno reći, da, ako čovjek ima dobru proizvodnju, i ako ima dobar menadžment i dovoljnu količinu litara, to mora biti profitabilno. Ne mogu ja na svojoj farmi, koja je 9 tisuća litara bilježiti negativan rezultat. Ja ne znam što bih više napravio, osim da odustanem, kaže predsjednik Saveza udruga hrvatskih uzgajivača holstein goveda Branko Kolak.

Naglasak skupa je na budućnosti hrvatskog stočarstva, a ukoliko se nastavi s dosadašnjim politikama, neće biti dobra, upozoravaju domaći proizvođači.

Što se tiče proizvodnje mlijeka ja nažalost tu za nas male proizvođače ne vidim budućnost. Ako će biti nekakav slučaj kao ja da imamo preradu, tu ima budućnosti, ali za samu proizvodnju mlijeka mislim da je kasno za spašavanje u našoj državi, kaže proizvođač kravljeg sira, najbolji mladi poljoprivrednik 2018. Ivan Gašić.

Problemi su brojni, od niskih otkupnih cijena mlijeka do pitanja raspodjele državnog poljoprivrednog zemljišta. Isti problemi muče i domaće ovčare, ali i svinjogojce, kojima je proizvodnju dodatno ugrozila afrička svinjska kuga. Njihov je  strukovni savez zbog aktualne situacije odustao od sudjelovanja na ovome skupu, ali mu izražava punu potporu. Glavni organizator je Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, a pokrovitelji Ministarstvo poljoprivrede i Osječko-baranjska županija.

Svi sektori u području stočarstva imaju svoja savjetovanja, gdje razgovaraju o svojim specifičnim temama. Međutim, u današnje vrijeme ima i zajedničkih tema, koje bi bilo dobro da sjednemo svi zajedno i razmijenimo iskustva između sektora, i upravo je to cilj ovoga eventa, da ih okupimo sve na jednome mjestu, da ih osnažimo, da osnažimo suradnju, jer svakako hrvatsko stočarstvo to zaslužuje, kaže ravnateljica Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu doc. dr. sc. Darja Sokolić.

U proteklim godinama uvjerili smo se koliko je proizvodnja hrane i samodostatnost važna, i u tom kontekstu Vlada RH i Ministarstvo izuzetno puno pomažu kroz mjere i programe potpore i pomoći. U tom kontekstu želim reći da određene stagnacije koje su izazvane, prije svega pandemijom COVID-a, ali i ratom u Ukrajini, pokušali smo zaustaviti čitavim nizom mjera pomoći, gdje smo pomogli određenim mehanizmima za energente prerađivačkoj industriji, određenim mehanizmima potpore našim primarnim proizvođačima, kaže državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek.

- Stočarstvo je jedna od grana gospodarskih u poljoprivredi, koja je nama vrlo bitna, i Dani hrvatskog stočarstva danas ovdje u Osijeku su dobro došli. Ono što iz perspektive mene kao župana je također bitno za naglasiti to je da se 1. Dani u organizaciji HAPIH-a upravo održavaju ovdje kod nas u Gospodarskom centru, i ono što smo puno puta govorili da će GC kroz cijelu godinu imati određena događanja, aktivnosti, koje će pojačati gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, kaže župan osječko-baranjski Ivan Anušić.

Sva tri dana stočarskog savjetovanja popraćena su i bogatom izložbenom ponudom, od proizvoda domaćih OPG-ovaca do sofisticirane opreme, a izložena je i najveća bundeva u Hrvatskoj, pobjednica 17. tovarničkog festivala, koja teži čak 982, 4 kilograma.