Osječko-baranjska
DOKAZANI LJUDI S ISKUSTVOM: 30 godina od osnutka 68. bojne Vojne policije – jedne od najodlikovanijih postrojbi
13 pripadnika 68. bojne Vojne policije poginulo je u Domovinskom ratu. Bojna, sa središtem u Osijeku, jedna je od najodlikovanijih postrojbi Vojne policije, a kod spomenika poginulim pripadnicima bojne, obilježena je 30. obljetnica njezinog osnutka.

7. prosinca 1991. u Osijeku je osnovana 68. bojna Vojne policije. Kroz bojnu je prošlo oko tisuću i pol ljudi, 102 pripadnika ranjena, a trinaest ih je poginulo.
Osječka vojna policija sudjelovala je primarno u vojnim operacijama u svih pet slavonskih županija, ali i na području cijele Hrvatske.
"Konkretno, na Vojno-redarstvenoj akciji Maslenica, Dubrovačko zaleđe, Južno zaleđe, Operacija Bljesak gdje smo bili jedni od većih sudionika u ratnim operacijama. Dio naših članova sudjelovao je i u Oluji, to je naš Antiteroristički vod. Ostale postrojbe su bile ovdje u operacijama Zid i Feniks, čuvali su leđa našim kolegama koji su sudjelovali u operaciji Oluja", kaže predsjednik UVVP DR OBŽ Stipe Modrić.
Pripadnik 68. bojne Vojne policije jedno je vrijeme bio i današnji zamjenik župana osječko-baranjskog, Mato Lukić.
„Između ostalog, bio sam pripadnik i 68. bojne Vojne policije, dakako da sam vrlo emotivan. Vidim kolege s kojima sam prošao mnoga ratišta, tako da za mene osobno vrlo emotivan dan", kaže zamjenik župana osječko-baranjskog Mato Lukić.
Istaknuto je i kako je 68. bojna Vojne policije jedna od najviše odlikovanih postrojbi vojne policije, a i kako je po nastanku popunjena s već dokazanim ljudima s iskustvom.