STV Live
Srijeda, 24. travanj 2024.
10°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

SPRIJEČEN PRODOR NEPRIJATELJA U SAM OSIJEK: 31. godišnjica operacije Đavolja greda – prve oslobodilačke akcije Domovinskog rata

Na današnji dan prije 31 godinu završena je vojno-redarstvena akcija Đavolja greda kojom je spriječen prodor neprijatelja u sam grad Osijek iz smjera Baranje, te ujedno i prva u kojoj je vraćen dio ranije okupiranog hrvatskog teritorija u Domovinskom ratu. Tom prigodom danas su u Bilju položeni vijenci i zapaljene svijeće za sve koji su izgubili život u ovoj akciji.

31. godišnjica operacije Đavolja greda – prve oslobodilačke akcije Domovinskog rata
31. godišnjica operacije Đavolja greda – prve oslobodilačke akcije Domovinskog rata

Nakon pada Vukovara u studenom '91. na meti agresora sljedeći se našao Osijek. Nakon silovitih napada s istoka i juga, uslijedio je u prosincu i napad sa sjevera, iz Baranje, a kojim je neprijatelj došao na puškomet samog grada.

Šesnaestog praktički je sve počelo, u popodnevnim satima iznenada iz pravca Kopačeva su znači srbočetničke snage došle, zaposjele te položaje prema Dravi, odnosno na neki način stavili su Osijek u poluokruženje i njihova je namjera bila da s spoje sa snagama u Sarvašu, i na taj način okruže Osijek, jel, što bi vrlo, vrlo nepovoljno se odrazilo na obranu Osijeka. Odmah po saznanju tome dobili smo zapovjed od zapovjednika obrane grada Osijeka tada gospodina Glavaša i krenuli smo odmah nakon sat vremena u protunapad, kaže zapovjednik 1. bojne 135. brigade Stipan Šašlin.

Uslijedila je jedna od presudnih bitaka za grad Osijek – akcija Kopački rit, među braniteljima poznatija kao akcija Đavolja greda. Nakon tri dana borbe, osamnaestog prosinca, nakon što su pristigla pojačanja neprijatelj je potisnut sve do Kopačeva, pa i dalje.

- Vrlo vjerojatno da bismo, da smo imali još svježih snaga, da bismo ih tada mogli potjerati i iz Kopačeva, iz Bilja, međutim tada smo imali prije svega volju, srce, nažalost nije bilo tehnike, nije bilo naoružanja, da je bilo toga više sigurno bi još polučili još veći uspjeh, kaže Šašlin.

Uspjeh je bio i što je tada zarobljena velika količina opreme, borbenih vozila i inžinjerijskih strojeva od neprijatelja koji je pobjegao glavom bez obzira, no još više što je ova bitka pokazala da je moguće ponovno vratiti zauzeti teritorij.

- Još jedna velika važnost što je sam grad Osijek skinut s direktnog puščanog nišana, da je neprijateljska vojska ostala na samoj obali Drave znate i sami što bi se događalo s gradom Osijekom koji živi praktički s druge strane Drave, od KBC-a, centra grada Osijeka, svih institucija koje su za vrijeme rata dale veliki obol, hrvatskim policajcima, hrvatskim braniteljima, evo ovom akcijom su spriječena direktna paljba puščanih zrna na grad Osijek, kaže zamjenik župana osječko-baranjskog Mato Lukić.

No, i ovaj je uspjeh imao svoju cijenu, a koju su platili krvlju hrvatski branitelji.

- Negdje od četiri do šest hrvatskih branitelja izgubilo je živote svoje u toj akciji da bi grad Osijek ostao pošteđen izravnih napada koji su se dešavali i prije toga, znamo u onom krvavom pohodu na grad Vukovar naš, kaže Slavko Krajnović, Policijska udruga branitelja Baranje.

Za njih, ali i za sve druge branitelje i civile koji su dali svoje živote u Domovinskom ratu danas su položeni vijenci i zapaljene svijeće kod spomen obilježja u parku u Bilju.