Uobičajena gužva na osječkoj tržnici, a najmirišljivije kod zatvora - gdje se prodaju božićna drvca. Premda nas još nekoliko dana dijeli od badnjaka, pripreme su u punom jeku pa su brojni građani požurili po jedan od najprepoznatljivijih božićnih simbola.
- Kupujem dijelove božićnog drvca zato što je u stanu pretoplo i suše se i opadaju jako. Inače volim srebrne jelke jer su stvarno najljepše i volim miris bora za Božić, to je nešto posebno.
- Prirodni, prirodni miriši i drugačiji je nego umjetni, mada sam ja bila uvijek za umjetni, ali mi ne daju.
- Uzet ću vjerojatno nešto što je povoljno bez obzira nordijska, srebrni, smrekica. Dvije godine unazad imala sam umjetni bor i nekako mi nema tu dušu. Jednostavno treba mi taj miris, osjećaj prirode u domu.
- Nemam pojma što ću, ja se taj dan odlučim. Volim najviše na svijetu drveće, a to je jelka, tako da u dvorištu imam dvadest i dvije, tako da neću kupovati nego samo odrežem svoju.
Dok je za jedne prirodni bor nezamjenjiv, drugi se ipak odlučuju za umjetni.
- Pripremamo se, ali uglavnom umjetnu, ne uzimamo ovu živu jelku. Nekako mi je praktičnije, ne moramo onda kasnije bacat tu jelku ili sadit tako da mi je najbolje to i ne padaju mi ove iglice.
- Ovaj je jednostavniji, nema iglica, lakše za održavati.
- Ja ću umjetni, ja imam mali umjetni. Ja sam sama kod kuće meni je i to dosta.
Oni koji odabiru prirodni bor, ove će godine za njega morati odvojiti i nešto više nego prošle godine. Naime, cijene se kreću od 100 do 200 kuna, dok nordijske jelke dosežu i vrtoglavih tisuću kuna.
- Vi morate doći tamo, morate kupovati gnojivo, vodu trošiti, morate strojeve, znači gorivo, morate dolaziti pa opet gorivo. Znači sve se vrti to na tržištu, kako tržište ide tako i cijene naravno idu, kaže proizvođač Dražen Jurmanović.
- Situacija ove godine je s obzirom na sušu kod nas u Slavoniji dobra, ne možemo reći da je idealno bilo no dosta su dobro podnijeli ovu sušu. Poskupili smo, normalno. Gnojivo je isto poskupilo za njih i mora se jednostavno poskupiti, kaže proizvođač Josip Juraj Nikodem.
Unatoč tome, prodaja je za sada zadovoljavajuća, ističu proizvođači.
- Interes je poprilično dobar iako je to još rano jer imamo neki običaj na sami badnjak kitit jelku, netko bi to i ranije napravio. Odaziv je po meni, ja sam zadovoljan. Ljudi dolaze onako s velikim osmjehom kad prođu kroz ovo, taj miris, pa su poprilično zadovoljni. I uglavnom je polovično između jela i smreka jer teško je odabrati, nordijska jela ljepše izgleda i bujnija je, ali manje miriši, kaže Jurmanović.
Bez obzira na to za koje se drvce odlučili, svima je ipak najvažnije ukrasiti ga u društvu najmilijih te prostor ispod njega ispuniti darovima.