STV Live
Subota, 04. svibanj 2024.
20°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

''GAŠENJE POŽARA A NE DUGOROČNA STRATEGIJA'': Domovinski pokret: ''Problem komaraca neće riješiti dizanje zračnih fanfara u zoru''

Iz Domovinskog pokreta upozorili su kako je trenutačno tretiranje komaraca u Osijeku samo gašenje požara, a ne dugoročna strategija koju je, kažu, prilikom dolaska na vlast prije dvije godine najavio osječki gradonačelnik Ivan Radić. Upozorili su i na niz drugih problema u gradu.

Kada je dolazio na vlast u gradu Osijeku gradonačelnik Ivan Radić rekao je kako je dosta vatrogasnih mjera i kako se problem komaraca u gradu treba rješavati strateški sa svim jedinicama lokalne samouprave, tvrde iz osječkog DP-a, upozoravajući kako ove godine vidimo kako to izgleda u praksi.

Prošla godina je bila drugačija jer je bila sušna, ove godine se vide pravi rezultati takve strategije. Kao prvo, nisu sve jedinice lokalne samouprave, to je samo Erdut, to su Petrijevci, Darda, Bilje, i to na koji način, da građani grada Osijeka 90 posto iznosa tih tretiranja u drugim općinama rješavaju problem. Jeli cilj doista rješavanje pitanja komaraca ili je cilj samo ujutro u zoru dizati zračne fanfare da se pravi dojam da se nešto radi. To ćemo vidjeti ovoga ljeta, jer stručnjaci kažu da problemi tek stižu, kaže Petar Kopunović Legetin.

U pitanju je javno-zdravstveni problem u kojemu bi, kažu u Domovinskom pokretu, puno više trebala sudjelovati država. Upozoravaju i kako se sve to odražava i na gradski turizam te najavljuju kako će na ovu temu inicirati tematsku sjednicu Gradskog vijeća.

Ispred osječkog Centra za posjetitelje upozorili su i kako u gradu i dalje ne postoji strategija razvoja turizma.

- Uloženo je u ovaj objekt 18,8 milijuna kuna da bi zapravo, vidite i sami, stajao zatvoren. 10 milijuna kuna je uloženo u vinoteke i vinske ceste i odmah po isteku sedmogodišnjeg perioda održivosti je stavljen ključ u bravu. Imate ovdje Turistički informativni centar u Tvrđi koji je zatvoren prije dvije godine za vrijeme korone, nikada više nije otvoren i pitanje je uopće što će biti s njim, kaže Krešimir Čabajpredsjednik Domovinskog pokreta OBŽ.

Veliki je novac uložen i u riječno pristanište, a broj kruzera koji su tamo pristali može se nabrojati na prste jedne ruke, dodaju iz Domovinskog pokreta. Ističu i  zapuštenost tog prostora i poderanu zastavu županije, ali i problem prometa osječke zračne luke.

Dakle, nema razvojne strategije turizma u Osijeku. Milijuni se troše na ad hok sklepane projekte, koji zapravo nemaju funkciju, i onda svjedočimo tome da novac, što državni, što europski, što naših sugrađana, odlazi na projekte koji nisu održivi, kaže Čabaj.

Upozoravaju iz DP-a i na „eutanaziranje“ Tvrđe te na prometni kolaps u gradu zbog radova na prometnoj infrastrukturi.

Naravno da smo mi svi skupa zadovoljni da se u Osijeku nešto radi, da se prometna infrastruktura unapređuje, i svjesni smo da trebamo biti strpljivi i razumni dok se ti radovi izvode, međutim, ne možemo biti strpljivi i razumni, jer vidimo na djelu neusklađenost, neorganiziranost i anarhiju tijekom izvođenja radova, kao i probijanje  ugovorenih rokova izvođenja radova, kaže Zlatko Ahić.

Postoji strategija za razvoj osječke Tvrđe, njezin vijek trajanja je do 2027. godine u kojoj su navedeni prioritetni ciljevi. Znači, prvi cilj, to je rekonstrukcija, koja je trenutno u fazi. Drugi cilj je revitalizacija. Treći je promocija odnosno brendiranje osječke Tvrđe. Mi smo sad u jednom procesu gdje vidimo da je ta rekonstrukcija zaista uzela maha, uskoro se približavamo kraju, ali prostori koji su već oplemenjeni i rekonstruirani, poput Trga Vatroslava Lisinskog, više nemaju, nego što jesu u toj funkciji, kaže predsjednica Domovinskog pokreta Osijek Jesenka Ricl.

Da nema ugostitelja Tvrđa bi gotovo u potpunosti ostala bez okupljanja, što je žalosna činjenica, smatraju osječki Domovinci, koji upozoravaju i na zanemarivanje Agencije za obnovu Tvrđe od strane osječke gradske uprave.