Osječki Prehrambeno-tehnološki fakultet ovih dana pretvoren je u laboratorij u kojemu su glavnu ulogu imali najmlađi znanstvenici ili oni koji će to tek postati.
Pripadnice nježnijeg spola najviše je privukla prostorija iz koje su se širili mirisi lavande i drugog začinskog bilja koji su uz malo truda i znanja pretvoreni u kozmetičke proizvode i ukusne čajeve.
- Ova radionica mi se najviše sviđa zato što se sve radi od prirodnih sastojaka, zato što možemo svašta nešto novo naučiti, kako iskoristiti biljne materijale u stvaranju na primjer balzama za usne, pilinga i slično, kaže učenica OŠ Dragutina Tadijanovića Vukovar Ema Kumer.
- Koristili smo kokosovo ulje koje se može koristiti i za mazanje kože, održavanje oralne higijene, koristi se u prehrani, shea maslac koji je uglavnom u kozmetici, kakao maslac koji je isto u kozmetici, bademovo ulje, kaže učenica Medicinske škole Osijek Emilija Arbutina.
Dok su jedni kakao i bademe koristili kako bi nahranili svoju kožu, kosu ili nokte, drugima je ipak bilo draže sve to pojesti na radionici „Čokoladni orašidi“. Osim što su uživali u degustaciji čokolade, osječki osnovnoškolci puno su toga i naučili.
- Ja volim čokoladu zato jer je fina, ukusna i slatka i jako ju volim, a najviše volim neku rozu, kaže učenica OŠ Mladost Ena Putnik.
- Da bi proizveli čokoladni orašid, odnosno dražirani badem, lješnjak ili neki drugi orašasti plod morate imati čokoladu, a na ovoj radionici u konačnici naučit ćemo i malo o povijesti proizvodnje čokolade, odnosno koje su to sirovine za proizvodnju čokolade, odakle kakao kao osnovna sirovina potječe, te koji su sve osnovni sastojci i tehnološki proces za proizvodnju čokolade, kaže Antun Jozinović, profesor na PTFOS-u.
Ništa manje zabavno nije bilo ni na radionici „Vizualizirajte svoju DNA“ gdje su učenici u samo nekoliko minuta korištenjem raznih kemikalija otkrili kako izgleda glavna tvar u našim organizmima.
- Čitava priča se svodi na to da mi zapravo radimo jedan obrat DNA. Inače naša DNA je u stanici jako zgusnuta, a mi sad radimo obratno. Naši sudionici ispiru usta vodom i onda kad isperu stanice usta vodom, dodaje se otopina za otapanje stanica, nakon toga se stavi etanol i naša DNA koja je inače dugačka dva metra u svakoj stanici se vidi kao bijela mrežasta tvorevina, kaže Ivica Strelec, profesor na PTFOS-u.
- Prvi put sam se susrela i bilo mi je jako zanimljivo zato što sam vizualizirala svoju DNA koja se nalazi u mojoj stanici i bilo mi je zanimljivo pratiti sve te promjene, kaže učenica Medicinske škole Osijek Mia Pančić.
Sve ovo dio je Festivala znanosti koji na zanimljiv i kreativan način djeci i mladima otkriva tajne znanstvenog svijeta, a ove godine u središtu je tema „Priroda i društvo“.
- Prehrambeno-tehnološki fakultet se svake godine sa zadovoljstvom uključuje u ovakve manifestacije tako da smo ove godine pripremili 11 radionica. Deset radionica se danas odvija na našem fakultetu, jedna u srijedu u Parku prirode Kopački rit, a u petak imamo jedno predavanje profesorice Dajane Gašo-Sokač vezano za sintetske boje i zelenu kemiju, kaže voditeljica Festivala znanosti na PTFOS-u Blanka Bilić Rajs.
Nada se kako će ovaj događaj sve sudionike opremiti novim znanjima i iskustvima, ali i kako će ih jednog dana motivirati da svoje obrazovanje nastave upravo na ovom fakultetu.