STV Live
Nedjelja, 12. svibanj 2024.
15°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

PROLJETNI VAŠAR U KARANCU: Kvalitetno meso i dobar majstor tajna su baranjskog kulina, a za rakiju je važna kvaliteta voća i pravilan proces

Šaran u rašljama, gulaš i grah mogli su se kušati na tradicionalnom Proljetnom vašaru u Karancu, a sve se moglo „zaliti“ domaćom rakijom, likerima i vinom. Posjetitelji iz cijele Hrvatske uživali su u mirisima Slavonije i Baranje, tamburaškoj glazbi i lijepoj sunčanoj nedjelji. A laskava titula „Princeze pušnice“ otišla je miljenici OPG-a Povoljnjak.

Kvalitetno meso i dobar majstor tajna su baranjskog kulina, a za rakiju je važna kvaliteta voća i pravilan proces
Proljetni vašar u Karancu

Pletene košarice, drvene igračke, kolači, prirodni sokovi i raznovrsno cvijeće vidjelo se danas na Proljetnom vašaru u Karancu koji se održava svake godine na Cvjetnicu.

- Proljetni vašar u Karancu je tradicionalni početak sezone manifestacija u Baranji. 80 štandova, jako puno gostiju iz cijele Hrvatske, iz Slavonije i Baranje. Vrijeme nas je poslužilo, ako se po jutru dan poznaje, onda će ova sezona biti odlična, kaže direktor TZ Baranje Matej Perkušić.

- Lijepo je vidjeti ovakav broj ljudi ovdje u Karancu koji je uvijek privlačan i kroz Čvarak fest, ali i ovaj Proljetni vašar. Jučer jedna prekrasna subota u Belom Manastiru i super je sve ovo što Turistička zajednica Baranje radi, a mi i lokalna samouprava potičemo ovakve događaje, kaže gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob.

Niti jedan događaj u Slavoniji i Baranji ne prolazi bez prave domaće rakije, a otkrili smo i što je potrebno za njezinu proizvodnju.

- Kvalitetno voće, podneblje u kojem rastu i onda proces da se svega striktno drži – kotao mora biti čist i mora dosta dugo odležati. Kako ju proizvodite? Na starinski način, u manjim kotlovima, ne onim industrijskim, čisto da bi zadržali taj neki mali obiteljski štih, kaže Josip Konjuh.

A uz rakiju, dolaze i domaći suhomesnati proizvodi.

- Imamo naš najbolji domaći proizvod –baranjski kulin, švargl, kobasice, kulinovu seku s paprikom i bez paprike, slaninu vrat, peku. Koja je tajna baranjskog kulena? Dobro meso i dobar majstor, kaže Ljubomir Kolarević.

Već tradicionalno, u sklopu vašara, birala se i „Princeza pušnice“, a izbor nije bio nimalo lak. Devet kandidatkinja mamile su poglede svih prisutnih i očarale ih svojim manirima.

- Kao što vidite, iza mojih leđa, kandidatkinje su ovdje. Ove godine smo uveli neke promjene, nećemo samo njih vagati, nego ćemo vagati i očeve tih Princeza pušnice, kaže Perkušić te dodaje:

- Kilaža, mora biti „adidaska“, mora imati onu neku teksturu, boju i sve ostalo što slanina treba imati.

A najmasnija, najslanija i najteža Princeza krila se u pušnici OPG-a Povoljnjak, a težila je čak 15,6 kilograma. Drugo mjesto odnijela je ona malo lakša u vlasništvu OPG-a Hlevnjak, a treće mjesto, ali ne manje važno, pripalo je miljenici Braniteljske zadruge Donji grad Osijek. Za sve posjetitelje na raspolaganju su bili i specijaliteti poput šarana u rašljama, kobasice u kotlovini, graha, čobanca i gulaša.