Sanja Jelić Milković s osječkog Fakulteta agrobiotehničkih znanosti svježa je doktorica. Mlada znanstvenica doktorirala je na temu utjecaja i preferencije potrošača prema dobrobiti životinja, na primjeru crne slavonske svinje.
- Na temelju rezultata disertacije vidljivo je da su potrošači sve više svjesni dobrobiti životinja, i da im je sve bitnije prilikom proizvodnje mesa i životinja, brinuti o okolišu. Spremni su platiti veću cijenu za svježe meso i ostale prehrambene proizvode, kaže doktorica znanosti Sanja Jelić Milković.
Sanja i drugi mladi znanstvenici istraživači okupili su se na 4. Danu mladih istraživača u organizaciji osječkog FAZOS-a, a uz sudjelovanje Medicinskog fakulteta, Prehrambeno-tehnološkog fakulteta, Fakulteta za dentalnu medicinu i Odjela za biologiju.
- Teme vezane za ljudsku prehranu, standardizaciju animalnih proizvoda, registraciju i molekularne znanosti biljnih i animalnih vrsta. Teme koje će pridonijeti kvalitetnijim analizama u laboratorijskim istraživanja. Skup raznolikih tema koje imaju zajednički cilj kako pomoći gospodarstvu, kaže predsjednik Znanstveno-organizacijskog odbora Zvonko Antunović.
A, gospodarstvo, smatra Antunović, struku sluša sve više.
- Imamo mi kvalitetnu suradnju sa našim poljoprivrednim gospodarstvima, sa širom zajednicom, cijelim agrosektorom gdje se određene metode apliciraju na gospodarstva i donose učinke, dapače, kaže Antunović.
Na poslijediplomskom studiju Fakulteta agrobiotehničkih znanosti, kaže dekan Zmaić, pokušavaju se obraditi najaktualnije teme.
- Onda svakako treba reći da su imperativ klimatske promjene, načini i mogućnosti prilagođavanja tim promjenama, isto tako i digitalna poljoprivreda, odnosno precizna poljoprivreda kako bi se smanjili troškovi, a ostvarili veći outputi u proizvodnji i ostvari što veći dohodak poljoprivrednih proizvođača, kaže dekan Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Krunoslav Zmaić.
Tu su i molekularne znanosti, kao i drugi aspekti stvaranja novih sorti kako bi odgovorili na moderne izazove.