STV Live
Nedjelja, 19. siječanj 2025.
-2°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

OBRANJENI SNAŽNIM ZALAGANJEM BRANITELJA: Nakon Vukovara uslijedilo je progonstvo Ivanovčana, ali selo nikada nije palo u ruke okupatora

Slomom otpora Vukovara agresoru je bio otvoren put Osijeku. Južna obrana grada tada je bila pritisnuta jakim napadima, a u Ivanovcu su 20. studenog mještani morali napustiti selo. Ipak, snažnim zalaganjem branitelja mjesto je obranjeno, a time je srpskom okupatoru zatvoren prilaz Osijek.

Nakon Vukovara uslijedilo je progonstvo Ivanovčana, ali selo nikada nije palo u ruke okupatora
Nakon Vukovara uslijedilo je progonstvo Ivanovčana, ali selo nikada nije palo u ruke okupatora

 

20. dan studenog mjeseca, netom nakon kraha obrane Vukovara, Ivanovčani su teška srca i umorni od stalnih uzbuna i napada, morali napustiti svoje domove. U selu su ostali samo hrvatski branitelji.  

Imala sam četiri sina, trojica su bila u vojsci kad smo izbjegli. Najmlađeg smo vodili sa sobom. Bilo je strašno. Počelo je ujutro, od pet sati, udaranje. Nismo se nadali tome. Hvala Bogu, ostali su mi svi, da nije ranjen nijedan. Ali ima ih mnogo koji su stradali. Žalim i te majke, mnoge su već poumirale, a da nisu saznale gdje su nestali, kojih ni danas nema, kaže Marica Lebinec.

 

 

Neprijatelj je nakon zauzimanja Vukovara htio presjeći komunikaciju između Osijeka i Đakova.

- Na ovom prostoru, na južnoj obrani grada Osijeka, napadale su dvije mehanizirane i jedna pješačka brigada s topničkim divizionom. Najteži trenuci, 20.11. bile su borbe za Seleš, Divoš i Ivanovac. Ivanovac su konkretno branile snage 132. brigade, njihove jedne pješačke bojne, i snage Ivanovačke satnije. Dio Divoša branila je satnija 3. gardijske brigade i dio snaga 160. brigade. Na današnji dan bio je jedan od težih dana obrane sela. Svi događaji koji su prethodili, uvjetovali su da se selo obrani, kaže predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Antunovac-Ivanovac Stjepan Šerić.

Tako je propao i srpski plan o jačem stezanju obruča oko Osijeka.

- Ivanovac je bio jedino neokupirano selo koje je većinom s hrvatskim stanovništvom južno od grada. Okupirano je Ernestinovo, Paulin Dvor, i ostali su Ivanovac i Hrastin, i to je obrana koja se zadržala do kraja Domovinskog rata. 68 poginulih hrvatskih branitelja koji su branili ovaj prostor, Ivanovac, Antunovac, Divoš. 68 pripadnika Hrvatske vojske i policije, kaže Šerić.

U srpskim je napadima teško stradala i crkva čija je obnova počela odmah povratkom mještana koji su svojim prilozima tim naporima najviše pomogli. Značilo je to puno za moral, a bio je i simbol obnove cijelog mjesta.

 

Danas, Ivanovac koji se nalazi u sastavu Općine Antunovac, mjesto je koje se razvija, najviše kako mladi kojih ima, ne bi odlazili, kaže načelnik.

Više od 70 djece od prvog do četvrtog razreda pohađa ovu školu, vrtići su nam kapacitetom popunjeni. Išli smo i na proširenje. Radi se, gradi se, kaže načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski.

Posljednje, školska sportska dvorana.

- Djeca svih ovih godina nisu imala nikakve uvjete za održavanje tjelesnih aktivnosti u školi, pa tako ni mještani za neke veće društvene događaje. U suradnji s Osječko-baranjskom županijom koja nam je izašla u susret s 50 posto sredstava potrebnih, uz naših 50, sportska dvorana bit će jedan od najvećih projekata. Mala, ali dovoljna za sve ono što se treba ovdje događati, kaže Tubanjski.

I to već od kraja ove godine.