Jasno je vidljivo koliko je pala razina vode u Sakadaškom jezeru u Kopačkom ritu. Čamac na solarnu energiju plovi tako da ne uznemiruje živi svijet ovog prekrasnog krajolika, a nas je zanimalo uznemiruje li biološku ravnotežu nizak vodostaj kakav nije ovdje viđen od 2003. godine.
- Problema neće biti nikakvih, zato što ova situacija odgovara kopnenim vrstama biljaka i životinja. Kada je ekstremno visoki vodostaj, onda odgovara vodenim vrstama, a kad je neka srednja sezona, onda to odgovara semiakvatičnim vrstama. Od svake situacije neke vrste prosperiraju, a neke ne, kaže nam Vlatko Rožac, viši stručni savjetnik ekolog/biolog, JUPP Kopački rit.
Kopački rit izgubio je privremeno ove godine svoju vezu s Dunavom, no zato nisu izgubili vezu s ljudima, koji svakodnevno vole dolaziti u park prirode. Dolaze u grupama, ali i privatno s obitelji. Jedna grupa djevojaka stigla je iz Splita. Njihov razred u Slavoniju i Baranju stigao je pet dana na ekskurziju.
Broj dolazaka u porastu je čak i u odnosu na često spominjanu rekordnu 2019. godinu. Slovenci, Mađari, Austrijanci i Nijemci redoviti su gosti, a sada su primjetni i novi.
- Iz Češke, iz Poljske, oni su vjerojatno ovo ljeto bili na putu prema moru, i nisu zaobišli i Kopački rit. Zamijećeno je i da ima više francuskih državljana nego inače, kaže rukovoditeljica Odsjeka za prihvat i edukaciju posjetitelja, JUPP Kopački rit Ružica Marušić.
I u Kopačkom ritu, kao i drugdje, nisu imuni na povećanje cijena energenata. Dio toga uštedi se na čamcima i brodovima koji energiju dobiju od Sunca, a iz parka prirode kažu kako će se maksimalno truditi da cijene ulaznica ne odu previše gore, no korekcija će morati bit.