Početak godine je i vrijeme novogodišnjih odluka. One su rezultat podvlačenja crte pred kraj godine i želje da promijenimo negativne navike ili se motiviramo na neka nova, pozitivna iskustva. Stoga, novogodišnje odluke itekako mogu pozitivno djelovati na naš život. No, važno je imati na umu da je nemoguće s danas na sutra život okrenuti za 180 stupnjeva.
„Kod novogodišnjih odluka je važno da to budu manji, ostvarivi ciljevi i da o njima dobro promislimo. Najviše neostvarenih odluka su one koje donesemo na brzinu. Svi kažu da će prestati pušiti, da će smršaviti, da će krenuti u teretanu. A to su ciljevi koji se najmanje odnosno najrjeđe ostvaruju", kaže magistra psihologije, članica Društva za psihološku pomoć „Sunce“ Maja Pospišil.
No, ako zbilja dobro promislimo o tome što bismo voljeli promijeniti ili na čemu bismo trebali poraditi, te si postavimo realne ciljeve onda su i novogodišnje odluke ostvarive, nastavlja Pospišil.
„Najveća vjerojatnost uspjeha je ako si zadajemo manje ciljeve. Tjedne ili mjesečne, na putu ka nekom velikom cilju. Ukoliko budemo imali nekakav manji cilj, onda ćemo prije doživjeti osjećaj zadovoljstva i uspjeha jer smo taj manji cilj uspjeli ostvariti i krenuti dobrim putem ka ostvarivanju većeg cilja", dodaje Pospišil.
Također, uvijek je dobro u svome životu imati osobu od povjerenja, nekoga tko će nas lagano poticati na provođenje novogodišnjih odluka odnosno promjenu životnih navika, općenito.
„Bliski član obitelji, prijatelj, muž ili dijete, netko tko će nas poticati, ali ne pretjerivati u korenju, ako se ne pridržavamo zadanoga", dodaje Pospišil.
Jer čak i ako ne uspijemo provesti novogodišnju odluku ne treba očajavati već iz te situacije izvući pouku za buduće donošenje odluka u realnim okvirima. Na kraju, valja zapamtiti da i najduži put počinje malim koracima.