Ljiljana Jaroš iz Osijeka 14 godina, Silvija Kovačec iz Osijeka 15 godina, Josipa Brekalo iz Čepina 17 godina, Ivana Vujić iz Osijeka 13 godina, Larisa Rikert iz Belišća 9 godina, Biljana Vrbanić iz Osijeka 17 godina, Gordana Vrbanić iz Osijeka 16 godina, Renato Lazar iz Osijeka 18 godina i Dragan Cvetković iz Bizovca 11 godina.
Ovo je osam imena i prezimena djece ubijene u srpskoj agresiji na Hrvatsku iz Osječko-baranjske županije, koja se nalaze na popisu županijske Udruge civilnih žrtava Domovinskog rata, a koja je na sjednici osječko-baranjske županijske Skupštine pročitao vijećnik Domovinskog pokreta Zlatko Ahić.
"Ono što je zastrašujuće da za te zločine nitko, nikada nije odgovarao, a nažalost bojimo se da ni neće, jer je prošlo 30 godina. Nažalost, briga i Republike Hrvatske prema obiteljima poginule djece je i ovdje zakazala, i sad se možemo stvarno pitati kakvi smo mi to ljudi kada smo dozvolili da se za te strašne zločine nitko ne osudi, a da Republika Hrvatska nije ni pokušala učiniti nešto da nadoknadi financijsku i materijalnu pomoć tim roditeljima", kaže Zlatko Ahić (Domovinski pokret).
A može, barem nešto učiniti Županija, smatraju u Domovinskom pokretu.
"I stoga pitam, i predlažem, u svoje osobno ime, u ime Domovinskog pokreta da u ime ubijene djece i nasilno prekinutog djetinjstva, uz naravno dozvolu njihovih roditelja i obitelji, svim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, koje su u izgradnji i trenutno se grade da ih nazovemo po imenima te djece. I to je najmanje što mi kao vijećnici Županijske skupštine možemo učiniti u znak vječne zahvalnosti i spomen toj djeci", kaže Ahić.
Spomenuo je uvodno Ahić i inicijativu za Aleksandru Zec, djevojčicu iz Zagreba, koja je u prosincu 91. godine brutalno ubijena sa svojom obitelji.
"Pohvalna inicijativa da se u sjećanje na tu djevojčicu imenuje trg ili ulica u Zagrebu. Ono što nije pohvalno, i što je za svaku osudu, pripisivati taj zločin hrvatskoj državi, jer su taj zločin počinili pojedinci, kriminalci, koji su bili odjeveni u uniforme pričuvnog sastava MUP-a. I kada to kaže predsjednik RH onda krene orkestrirana kampanja iz takozvanih udruga, njih je bilo 18, da je prešao na stranu protagonista najmračnijih događanja u našoj povijesti i najružnijih djela sadašnjosti", kaže Ahić.
Spominju, kaže Ahić, i prvog hrvatskog predsjednika, kojega izjednačavaju s osuđenim ratnim zločincem Goranom Hadžićem. Ono što ga posebno čudi i zabrinjava je to što nitko iz aktualne državne vlasti ne reagira na takve podle i besmislene laži.
"Vjerojatno je to zato što je glavni protagonist pljuvanja po hrvatskoj državi glavni oslonac vladajućoj koaliciji. Njemu nije problem generalizirati vojsku države i narod ako ti pojedinci koji su učinili zločine dolaze iz hrvatskog naroda, međutim, kad iz jednog drugog naroda dolaze zločini, koji su bili sustavni i organizirani, s ciljem ubijanja i protjerivanja svih drugih s okupiranih područja, tada se ne osuđuju ni pojedinci, niti se generalizira cijeli narod. To je vjerojatno što taj i takav čovjek dolazi iz stranke SDSS, koja je nasljednica stranke koju je osnovao ratni zločinac Goran Hadžić", dodaje Ahić.
Osječko-baranjski župan Ivan Anušić odgovorio je kako se slaže s ovim tezama i da podržava inicijativu Domovinskog pokreta.
"Potpisujem apsolutno sve što ste rekli. Ja o tom pričam već jako dugo i svakako to potpisujem. To ste mogli čuti puno puta izravno od mene i kroz moje izjave u medijima, čak sam išao ja i korak dalje, kada govorimo o dotičnom gospodinu koji drži predavanja cijeloj Hrvatskoj, kako i na koji način trebamo funkcionirati, a sam pripada jednoj organizaciji koja je nastala na temeljima ratnog zločina i ratnog zločinca", kaže župan osječko-baranjski Ivan Anušić.
Kada je riječ o inicijativi za imenovanje obrazovnih ustanova imenima poginule djece Anušić je rekao kako je potrebno tome pristupiti širom i stručnom raspravom, uključujući i roditelje djece.