Oprostite, znate li koliko je sati? Možete pogledati na svoj pametni sat, mobitel ili baciti pogled prema zidnome satu. Puno zabavniji način imaju na Ekonomskom fakultetu u Osijeku u takozvanom Sunčanom kabinetu.
''Brojevi su označeni glagolskim znakovima. Ideja je da podsjećaju na eurokovanice čiji će jedna motiv biti glagoljica i mi na taj način spajamo ekonomiju kojom glagoljica ulazi u svijet europskih monetarnih sustava odnosno oznaka i na taj način oblikom glagoljice šaljemo poruku da je vrijeme doista novac, ali da se može mjeriti kulturnim identitetom koji je oživljen upravo znakovima glagoljice", kaže prof. dr. sc. Jasna Horvat s Ekonomskog fakulteta u Osijeku.
Glagoljica je svakako jedna od posebnosti ovog fakulteta, a koja se može vidjeti, osim u dvorištu zgrade, i u samom unutarnjem prostoru.
''Mi naše studente studente ekonomije poučavamo kako tradicijsko naslijeđene vrijednosti, simboli imaju svoje mjesto u ekonomiji. Kako ekonomija na globalnom tržištu zapravo zahtjeva širenje spoznaja o nama kroz simbole koji su jedinstveni. Jedna od njih je i glagoljica. Na koncu i na eurokovanicima koje uskoro izlaze i bit će nam svima zaštitnim znakom", dodaje Horvat.
Kako kaže profesorica Horvat, postavljanjem ljudske sunčane ure opredmećene su rasprave o sposobnosti pojedinca da bude gnomon – odnosno mjera za određivanje vremena.