250 metara duga je bila kolona u mimohodu branitelja ulicama Grada na Dravi prigodom Dana osječkih branitelja. U tih četvrt kilometra na tisuće priča iz dana ponosa i slave, ali nerijetko i neizmjerne tuge.
- Zastavu smo skinuli s jedne trafostanice, znači maknuli smo tu zloglasnu crvenu zvijezdu, a ovu našu maljutku, znači zaštitni znak naše bitnice protuoklopni i vođeni raketni sustava je nacrtao naš pokojni Darko Ljubas, koji je bio jedan od nositelja priznanja Andrija Andabak, kaže dozapovjednik bitnice Protuoklopnog topničkog diviziona 106. brigade Željko Mišković.
- Ustvari ovakvi trenutci su najteži, znači kad zgrabim tu zastavu i kad je nosim, sjetim se onih koji se nisu vratili. Ima ih jako puno. Mi smo imali sreće pa smo se vratili, ne znam što bih rekao, to je ono, uvijek u takvim prilikama to vam se vrti po glavi, kaže Branislav Škorak, Hr. društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora OBŽ.
Sudjelovali su u mimohodu branitelji, vojska, policija, vatrogasci, izviđači, navijači, i brojni obični građani. Krenuli se od Fiće i tenka - čuvenog spomenika događaju koji je zapalio vatru u srcima brojnih osječkih branitelja i potaknuo ih da se dragovoljno prijave u 106. brigadu koja je osnovana samo dan kasnije, 28. lipnja 1991.
- Današnji dan može se smatrati jednim od najsvjetlijih dana u novijoj osječkoj povijesti, dan kad je Osijek i Slavonija rekli ne onome što nam slijedi, kad su se digli dragovoljci, ljudi, specijalci, svi ostali i na neki način ubrzali događaje jer su Srbi zaprepašteni bili našim postupcima, kaže predsjednik UHDDR OBŽ Josip Talapko.
- 106. brigada je jedna od brigada koja je imala najveći broj sudionika u Domovinskom ratu i nažalost jedna od brigada koja je imala, znači sad uspoređujemo zajedno i s gardijskim brigadama, jako puno poginulih, znači 174 poginula ima, tako da izuzetno velik doprinos je dala osječka 106. brigada u obrani Slavonije, ali i cijele Hrvatske, kaže dopredsjednik UHDDR RH Darko Nađ.
Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić istaknuo je prigodom Dana osječkih branitelja kako mu je čast da danas može hodati rame uz rame s ljudima koji su '91. bez kalkuliranja stali u obranu svog doma.
- Danas se prisjećamo svih poginulih branitelja i civila na području grada Osijeka, naravno s pijetetom moramo poimence danas spomenuti svako ime od 1327 poginulih branitelja i 403 civila koji su dali svoje živote kako bi Osijek bio i ostao Nepokoreni grad, kaže gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.
Župan osječko-baranjski Ivan Anušić pak iskoristio je ovu prigodu kako bi ukazao na sličnosti srpske agresije na Hrvatsku s agresijom Rusije na Ukrajinu, ali upozorio je i na različitosti. Za početak Ukrajina je već 32 godina samostalna i bila je spremna na ono što će se dogoditi, a i cijeli svijet ju danas naoružava, kazao je župan.
- Hrvatska je tada bila pod embargom za nabavku oružja, Hrvatskoj tada nitko nije stao u obranu, niti jedna zemlja svijeta, osim par izuzetaka koji su samo deklarativno dali podršku hrvatskoj neovisnosti i samostalnosti, e Hrvatska je u takvim uvjetima, i hrvatski branitelji su u takvim uvjetima započeli obranu Hrvatske, a najveći i najžešći napadi i najveće hrabrosti i najveće žrtve je podnijela upravo istočna Slavonija, kaže župan osječko-baranjski Ivan Anušić.
U mimohodu su sudjelovali i predstavnici političkih stranaka, kako onih u vlasti, tako i oporbenih. Među njima je bio i Vijećnik Domovinskog pokreta u Županijskoj skupštini Krešimir Čabaj, i sam hrvatski branitelj.
- Miješane su emocije svakako, ali kad god se tog vremena sjetim jednostavno rekao bih ponos i čast prema našoj domovini, prema onom što su svi sugrađani dali, pogotovo među tisuću i nešto onih koji su položili svoje živote, rekao je vijećnik Domovinskog pokreta u Županijskoj skupštini Krešimir Čabaj.
Mimohod je završio kod spomen obilježja hrvatskim braniteljima i stradalnicima na Trgu Slobode gdje su položeni vijenci i svijeće. U okviru obilježavanja Dana osječkih branitelja Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora Osječko-baranjske županije obilježilo je i 30. obljetnicu posljednje velike razmjene branitelja i civila u Nemetinu. Tom prigodom u osječkom HNK prikazan je i film „Šapat vjetra zidove slama“ redatelja Božidara Popovića.
- Ovaj film prije svega ima za namjeru ekranizirati, vizualizirati moj petnaestogodišnji rad na temeljima posttraumatskog uspjeha, rasta i otpornosti. Odnosno, na koji način šira javnost može razumjeti da trauma ne mora nužno biti destruktivna, već poput nuklearne energije može obasjavati domove i pokretati industriju i da svako sjećanje koje mi oživljavamo u današnjici može dati nadahnuće i stvoriti neki novi doživljaj, novu atmosferu i štimung u svakodnevici, rekao je redatelj Božidar Popović.
Kako je istaknuto na prikazivanju filma od iznimne je važnosti očuvanje sjećanja na Domovinski rat, pogotovo među mlađim generacijama, a koje su od tih događaja prolaskom vremena sve više udaljene.