STV Live
Subota, 20. travanj 2024.
1°C
"Izaberi posao koji voliš, i nećeš morati raditi ni dana u životu" -Konfucije

Osječko-baranjska

PROJEKT ''NATURAVITA'': Otvoren edukacijsko-posjetiteljski centar Podravlje

Razminiranje i obnova šuma i šumskog zemljišta u zaštićenim područjima u dunavsko-dravskoj regiji samo su neki od zahvata obuhvaćenih projektom Naturavita, jednim od najvećih projekata zaštite prirode u Hrvatskoj. Projekt se financira iz strukturnih i investicijskih fondova Europske unije, a u cijelosti se provodi na području Osječko-baranjske županije. Jedna od aktivnosti je i uspostava edukacijske infrastrukture, u sklopu čega je obnovljena šumska kuća „Podravlje“ kod Osijeka.

Otvoren edukacijsko-posjetiteljski centar Podravlje
Otvoren edukacijsko-posjetiteljski centar Podravlje

Nekadašnja lugarnica uz rub Kopačkoga rita kod Podravlja, koja je potpuno uništena i devastirana u Domovinskom ratu, obnovljena je i pretvorena u edukacijsko-posjetiteljski centar, koji je službeno otvoren. Služit će prvenstveno za edukaciju školske djece i mladih, ali i šire javnosti uključujući lovce, ribiče i šumoposjednike.

"Ovo će biti centar gdje će samo do kraja trajanja projekta, znači u sljedeće dvije godine će već biti održano 115 radionica za naše učenike osnovnih škola, za studente, stručnjake znanstvenike. To će biti mjesto susreta ljudi koji će razmjenjivati iskustvo i znanje vezano uz bioraznolikost, vezano uz važnost ekosustava, šumskih, močvarnih eko-sustava", kaže direktor Sektora za šumarstvo Hrvatske šume Krešimir Žagar.

U obnovu kuće uloženo je 3,2 milijuna kuna, a cijeli projekt Naturavita vrijedan je gotovo 380 milijuna kuna. O njemu je bilo riječi i na Midterm konferenciji u novootvorenom edukacijsko-posjetiteljskom centru.

"Glavnina projekta je bilo razminiranje gotovo 25 četvornih kilotmetara regionalnog parka i Parka prirode Kopački rit. To je onaj sigurnosni aspekt, koji je možda najvažniji za sve one koji će dolaziti i koristiti Kopački rit. Drugi aspekt je biološka obnova, zamjena onih stranih vrsta drveća s domaćim vrstama, topolama, vrbama, hrastom i jasenom. To je tisuću hektara koji će biti obnovljeni. Sad smo na 60 posto, 600 hektara je već obnovljeno i zamijenjeno takvim vrstama", kaže Žagar.

Hrvatske šume nositelj su projekta, a partneri Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, MUP, Kopački rit i Hrvatske vode.

"Hrvatske vode su partner na ovome projektu u ukupnom iznosu 19 i pol milijuna kuna. Našu aktivnost mogli bi podijeliti u tri dijela. Prvi su istražni radovi i definiranje nultog stanja voda i retencijskog potencijala Kopačkog rita. Na temelju toga smo izradili studiju nultog stanja i detaljni plan revitalizacije", kaže Željko Kovačević, direktor Hrvatske vode Osijek

"Mi kao javna ustanova planiramo na ovim prostorima razvijati i ostale programe. U pitanju je zaštita prirode, očuvanje krajobrazne biološke raznolikosti, održivi razvoj, korištenje prirodnih resursa, u prvome redu šuma i vode, i želimo još jednu stvar potaknut, ovdje nedaleko se nalazi rijeka Drava i mi smo kao ustanova nominirali projekt pristanište, a drugi projekt je vodeni tramvaj, s kojim bi mi transferirali u prvom redu s kruzera, posjetitelje iz grada Osijeka i okoline", kaže Davor Mikulić, ravnatelj JU za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije.

Samo razminiranje okolnog šumskog područja vodilo je Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a Hrvatske, u što je uloženo 250 milijuna kuna, odnosno dvije trećine ukupne vrijednosti projekta Naturavita.

"Ono što je isto tako bitno reći da je do sad 178 milijuna eura europskih sredstava utrošeno u razminiranje, među inima, i ovo. Imamo još dva velika projekta. Jedan je završen Velebit, drugi je u tijeku Karlovac, kojim isto tako razminiravamo RH na području Karlovačke županije", kaže dr. sc. Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a

U Osječko-baranjskoj županiji pod minama je ostalo još 23 četvorna kilometra, što se planira riješiti u sljedećih godinu do dvije dana. U cijeloj Hrvatskoj ostalo je još 220 četvornih kilometara, a sve bi trebalo biti očišćeno do kraja aktualnog programskog razdoblja 2021.- 2027..